Sâmbătă şi duminică s-au disputat şase dintre meciurile etapei cu numărul 10, prilej cu care am consemnat primul eşec din acest sezon al Metaloglobusului.

Al zecelea val al eşalonului secund a scufundat barca viceliderului la Călăraşi, acolo unde Dunărea s-a impus la limită prin golul lui Valentin Alexandru, marcat în minutul 62. Nouarul călărăşenilor a bifat al doilea meci consecutiv în care a marcat câte un gol pentru echipa sa, cele două reuşite ale sale aducând Dunării patru puncte din dueluri cu ocupantele locurilor 2 şi 3 din campionat.

Pentru Metaloglobus a fost nu doar primul eşec din acest sezon, ci şi primul suferit în eşalonul secund după opt luni, cu menţiunea că parcursul echipei din Pantelimon s-a oprit în sezonul trecut la mijlocul lui martie, când s-a oprit competiţia din cauza pandemiei COVID-19.

Victorioase pe teren propriu au mai fost Ripensia şi Viitorul Pandurii, ambele la două goluri diferenţă. Timişorenii au învins cu 4-2 pe Turris Oltul, în timp ce echipa condusă de Flavius Stoican a trecut cu 3-1 de Unirea Slobozia.

Singurul succes al oaspeţilor a fost consemnat la Slatina, acolo unde SCM Gloria Buzău, cu Ciprian Petre căpitan la 40 de ani, a avut nevoie de două goluri după pauză pentru a pleca cu toate punctele puse în joc.

Celelalte două meciuri din week-end s-au terminat la egalitate, cu şase goluri la Recea şi doar două la Constanţa. Nou promovata din Maramureş a condus cu 1-0 şi 3-1, dar timişorenii de la ASU Poli au revenit de fiecare dată. În schimb, la Constanţa, Farul şi CS Mioveni şi-au împărţit reprizele la goluri, gazdele marcând în prima repriză, iar oaspeţii în a doua.

Iată rezultatele şi programul meciurilor, cu roşu fiind trecute cele televizate :

31.10.2020, ora 11:00
AFC Ripensia Timișoara – AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele 4-2 (2-0)
Darius Ţieranu (29), Nemanja Soković (44), Denis Golda (66), Tudor Călin (82 – pen.) / Nenad Lalić (61 – aut.), Adrian Voicu (69 – pen.)

AFC Dunărea 2005 Călăraşi – FC Metaloglobus Bucureşti 1-0 (0-0) (foto)
Valentin Alexandru (62)

ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – AFC Unirea 04 Slobozia 3-1 (1-1)
Andrei Luduşan (45+1), Darius Buia (60 – pen.), Andrei Dragu (72) / Sabin Moldovan (9)

CSM Slatina – SCM Gloria Buzău 0-2 (0-0)
Cosmin Tucaliuc (47), Gabriel Nedelea (75)

ACS Fotbal Comuna Recea – ACS ASU Politehnica Timișoara 3-3 (3-2)
Alin Văsălie (5), Ante Bakmaz (26), Romariu Rus (38) / Gabriel Oiţă (8 – aut.), Stefan Plazonja (43), Alin Ignea (59)

01.11.2020, ora 11:30
AFC Farul Constanţa – CS Mioveni 1-1 (1-0)
Florin Bălan (21) / Bogdan Rusu (54 – pen.)

03.11.2020, ora 11:30
U Craiova 1948 SA – CS Aerostar Bacău

11.11.2020, ora 14:00
Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița – CS Concordia Chiajna
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu

Partida Fotbal Club Rapid – AS FC Universitatea Cluj a fost reprogramată, la o dată care va fi anunţată ulterior, ca urmare a rezultatelor pozitive la testarea COVID-19 a echipei oaspete