Luna martie a debutat cu trei remize în eşalonul secund, toate partidele de duminică încheindu-se fără a se desemna o echipă învingătoare. Debutul zilei l-a reprezentat duelul de la Timişoara, acolo unde ASU Poli a primit vizita celor de la Fotbal Club Rapid.

Startul de meci a fost marcat de faza din minutul 5, în care Cherecheş şi Băjan s-au ciocnit cap în cap. Primul a fost făcut KO şi a fost necesară transportarea sa la spital, context ce a dus la eliminarea rapidistului, care a ajuns ulterior şi el la spital pentru a fi cusut pe cap.

Cu un om în plus timp de aproape 85 de minute, timişorenii nu au reuşit să profite, astfel că primul lor meci oficial din 2020 s-a terminat la egalitate, fără gol marcat

Claudiu Niculescu, noul director tehnic al Mioveniului

Derby-ul Argeşului a fost al doilea meci al zilei, întâlnirea dintre Campionii FC Argeş şi CS Mioveni fiind programată în fieful piteştenilor. După 81 de minute fără gol consemnat, tabela a fost modificată de juniorul Matiş, cu un şut din prima, din marginea careului mic, după un aut bătut foarte lung de Tofan.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR DUPĂ DISPUTAREA A OPT MECIURI DIN RUNDĂ

Bucuria gazdelor a durat până în ultimul minut al timpului regulamentar de joc, atunci când experimentatul Costin a prins un şut de zile mari şi a restabilit egalitatea. Pentru CS Mioveni, acesta a fost ultimul meci în actuala formulă a băncii tehnice.

Asta deoarece luni a fost anunţată oficial numirea lui Claudiu Niculescu în funcţia de director tehnic, în timp ce Marius Stoica va rămâne în corpul tehnic al antrenorilor grupării argeşene.

U Cluj, al şaselea egal consecutiv

Etapa cu numărul 23 s-a încheiat duminică la Buzău, acolo unde SCM Gloria a primit vizita Universităţii Cluj. Deşi au fost conduşi cu 2-0 la pauză, prin golurile lui Balgiu şi Iulian Roşu, oaspeţii şi-au revenit după ieşirea de la cabine şi au restabilit egalitatea prin Goga şi Gavra.

Astfel, clujenii au bifat a şasea remiză consecutivă şi sunt lideri detaşaţi într-un clasament neoficial al rezultatelor de egalitate, cu 12 la număr, cu trei mai multe decât Ripensia şi cu patru mai multe decât Mioveni, Campionii FC Argeş, FC Petrolul Ploieşti şi ASU Poli.

Partida de la Buzău a mai adus un record inedit pentru oaspeţi, fiind prima de la promovarea în eşalonul secund în care au avut între buturi un junior. Pentru Andrei Gorcea (18 ani şi 7 luni fără o zi, foto, în verde) a fost primul meci oficial în eşalonul secund, fiind integralist la debutul său în Liga 2 Casa Pariurilor.

Iată rezultatele şi programul etapei, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

29.02.2020, ora 11:00
AFC Dunărea 2005 Călăraşi – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 2-1 (1-0)

Georgian Honciu (41), Madikaba Doumbia (90+3) / Norbert Pintér (80)

AFC UTA Arad – AFC Ripensia Timișoara 3-0 (1-0)
Valentin Buhăcianu (28, 61), Octavian Ursu (78)