Joi, 5 mai, a avut loc ultimul meci al etapei a 8-a din play-off. Pe stadionul din Mediaș, Petrolul și Hermannstadt au încheiat la egalitate meciul, scor 1-1.

Cu două etape înainte de finalul play-off-ului, Petrolul pare că a reușit să treacă cu bine și de ultimul obstacol important în calea promovării directe. Conduși la pauză, prahovenii au reușit să marcheze în repriza secundă golul ce îi menține în continuare pe primul loc în clasament.

Petrolul a început bine meciul de la Mediaș și putea deschide scorul încă din minutul 6, când Măzărache a reluat cu capul o centrare venită de pe partea dreaptă a atacului ploieștenilor, dar portarul gazdelor, Plamen Iliev, s-a opus golului. Alexandru Pantea și-a încercat norocul cu un șut din apropierea cercului de la centrul terenului, dar Raul Avram nu a fost păcălit de execuția jucătorului de la Hermannstadt. Mino Sota a șutat și el de la distanță către poarta prahovenilor dar, din nou, Raul Avram a fost la post.

În minutul 42, sibienii au obținut un penalty, după ce Alexandru Oroian a fost faultat în careu de Sergiu Pîrvulescu. Petrișor Petrescu a transformat cu siguranță și Hermannstadt era în acel moment pe primul loc în clasament.

Gazdele au continuat să atace și în partea a doua a meciului. În minutul 60, Daniel Paraschiv a scăpat singur către poarta Petrolului, dar a fost ajuns din urmă și blocat excelent de Meijers. Plamen Iliev nu a reușit să rețină o minge trimisă în careu de Mario Bratu, iar din cornerul rezultat Takayuki Seto a restabilit egalitatea cu un șut de la marginea careului de 16 metri. Ultima ocazie a meciului a aparținut gazdelor. Mino Sota a trimis cu capul puțin peste poarta apărată de Raul Avram, iar meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

„Era normal să fie un astfel de meci pentru că ambele echipe își doresc să promoveze direct. Și ei erau într-o situație dificilă pentru că au pierdut acel ecart pe care l-au avut în sezonul regular. Vorbind de joc, sunt supărat, dezamăgit de rezultat. Nu e normal pentru că jocul a fost foarte bun, cel puțin prima repriză a fost în totalitate a noastră. Am început destul de rău repriza a doua, a picat și golul egalizator. Până atunci puteam face 2-0, am avut două situații bune cu Oroian și cu Paraschiv. Ca atitudine, jos pălăria! Drept dovadă, și suporterii au venit în număr mare azi și i-au aplaudat la final. Pentru un meci egal acasă este un lucru mare.” – Marius Măldărășanu, antrenor FC Hermannstadt

„Punct mare câștigat astăzi, ne menținem pe primul loc. Eram în pericol după atâta timp să cădem pe locul 2. Nu a fost un meci ușor, a fost un meci cu o încărcătură enormă și pentru noi și pentru ei. Din fericire pentru noi, am reușit să scoatem un rezultat pozitiv și sperăm ca luni să terminăm treaba începută în februarie.” – Nae Constantin, antrenor Petrolul

Lupta pentru promovare se va da până în ultima etapă din play-off. Următoarea rundă ne propune un nou derby de totul sau nimic, între Universitatea Cluj și FC Hermannstadt. Cele două formații se află la egalitate de puncte iar un pas greșit în acest meci poate echivala cu ratarea clasării, la finalul sezonului, pe un loc ce asigură promovarea directă în prima ligă.