Federaţia Română de Fotbal continuă publicarea casetelor de meci ale rundelor din Liga 2 cu etapa a 21-a, disputată la mijlocul săptămânii trecute.

După fiecare etapă de campionat, în secţiunea dedicată acestei competiţii organizate de Federaţia Română de Fotbal, veţi găsi casetele de meci ale rundei respective, în format electronic. Fiecare casetă va conţine informaţiile importante ale partidei, de la brigada de arbitri şi formulele de start, cu tot cu schimbări şi rezerve nefolosite, până la cartonaşele galbene şi roşii acordate şi căpitanii de echipă. Nu vor lipsi clasamentul general şi clasamentul golgeterilor pentru fiecare serie din Liga 2.

Patru meciuri decise în prelungiri

Prima intermediară din 2016 a fost una cu suspans, după ce, în patru partide, rezultatul final a fost decis în prelungiri. Mioveniul a învins Olimpia Satu Mare în al cincilea minut de prelungiri (foto principal), în timp ce în celelalte trei partide am consemnat rezultate de egalitate.

Rapid Bucureşti şi Ceahlăul s-au salvat de la eşec în primul respectiv al patrulea minut de prelungire, în deplasările de la Brăila, respectiv Pojorâta, în timp ce Rapidul sucevean a evitat un eşec pe teren propriu, cu Farul, prin golul lui Tudorache din minutul 90+2, după ce a revenit de la 0-2.

"Scorul" primăverii a urcat Chindia pe locul 1

Runda a 21-a a fost una cu ghinion pentru oaspeţii din seria a doua, care nu au câştigat niciun meci. Mai mult, Metalul Reşiţa a suferit un eşec drastic la Târgovişte, 0-7, scor prin care Chindia a stabilit recordul din acest an ca diferenţă de goluri. Însă, recordul sezonului rămâne acel 11-2 reuşit de FC Braşov cu aceeaşi Metalul Reşiţa, pe 25 noiembrie 2015, în cadrul etapei a 16-a.

Jocul rezultatelor a ajutat Chindia (foto) să urce în fotoliul de lider, profitând de egalurile făcute în deplasare de ocupantele primelor două locuri, CSM Râmnicu Vâlcea şi FCM Baia Mare. Mai mult, aceste două echipe au fost depăşite în clasament şi de Gaz Metan, grupare care a făcut punctaj maxim după primele trei etape.

Jucu a găzduit primul meci de Liga 2 din istoria comunei

Pentru protejarea gazonului de pe "Cluj Arena", în vederea meciului dintre naţionalele României şi Spaniei, partida dintre U Cluj şi CSM Râmnicu Vâlcea s-a disputat la Jucu, comună aflată la 20 de kilometri de Cluj-Napoca. Duelul dintre cele două echipe, primul meci din istoria Liga 2 disputat la Jucu, s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Tribuna de 400 de locuri a fost arhiplină, alte câteva sute de oameni (foto), asistând la meci din spatele gardurilor de pe marginile terenului. Oaspeţii au pierdut primul loc în clasament după ce au terminat meciul fără doi jucători de câmp, Albert Voinea şi Samson, ambii eliminaţi pentru cumul de galbene.

Marius Matei, noul golgeter al campionatului

Chiar dacă echipa sa a pierdut la Mediaş, Marius Matei a rămas cu satisfacţia urcării pe locul 1 în clasamentul general al marcatorilor Ligii 2. Atacantul braşovenilor a ajuns la cota 17 şi l-a depăşit cu un gol pe Valentin Alexandru (Dunărea Călăraşi), cu care a împărţit fotoliul de lider în ultimele etape. De remarcat forma bună a lui Cristian Gavra, atacantul adversarilor de marţea trecută ai Braşovului, care a adus şase puncte echipei sale, prin cele trei goluri consecutive marcate.

Patru străini au debutat în eşalonul secund

Intermediara disputată marţea şi miercurea trecută a adus mai multe debuturi în Liga 2. Dintre cei patru străini care au evoluat în premieră în Liga 2, doar moldoveanul Boiciuc a mai evoluat în România, la CSMS Iaşi, pe prima scenă a fotbalului românesc, fiind împrumutat până în vară la Suceava. Ceilalţi trei debutanţi au fost spaniolul Manuel Bleda, de la Ceahlăul, portarul sârb Lucic şi englezo-nigerianul Makinde, ambii de la Metalul Reşiţa.

Lista debutanţilor i-a mai cuprins pe atacantul Alexandru Stăvărache (ACS Berceni) şi portarul Mihai Aioani (Chindia). Tot la primul meci în Liga 2 s-au aflat Țârțârău (Pojorâta) şi Neguţ (Chindia), ultimul debutând cu gol, însă ambii au mai evoluat la seniori în Liga 3.

Runda a 22-a se încheie marţi

Sezonul regular al Ligii 2 a continuat în week-end cu etapa a 22-a, în care nouă partide s-au disputat sâmbătă, gazdele câştigând doar două dintre acestea. Cea de-a zecea, FC Braşov – U Cluj, s-a desfăşurat duminică şi s-a încheiat cu un scor alb, 0-0, la capătul unui meci cu trei eliminări în tabăra clujenilor.

REZULTATELE ETAPEI A 22-A / CLASAMENTUL GENERAL AL LIGII 2

Epilogul rundei este programat pentru ziua de marţi, atunci când Farul va primi vizita Bacăului, de la ora 19:00. Casetele de joc ale etapei a 22-a vor fi disponibile pe site-ul FRF.ro în cursul zilei de miercuri.