Marți, 7 martie, a avut loc ultima partidă din cadrul etapei cu numărul 18 a sezonului regular. În epilogul rundei, Gloria Buzău a trecut cu 3-1 de Unirea Slobozia, ultimele 3 echipe calificate în play-off urmând să se decidă în ultima etapă.

Buzoienii aveau 3-0 la pauză în urma reușitelor semnate de Viktor Angelov (minutul 11), Valentin Alexandru din penalty (minutul 17) și Pablo Gaitan (minutul 44). Unirea a încercat să revină în meci în partea secundă însă, în afara golului lui Gabriel Lazăr din minutul 62, ialomițenii nu au ajuns de multe ori în apropierea porții apărate de Relu Stoian. Cu acest succes, Gloria Buzău face 30 de puncte, la egalitate cu Unirea Slobozia și Dinamo, și va începe etapa pe locul 7 însă, în cazul unei victorii în deplasarea de la Baia Mare, vor încheia sezonul regular în primele 6, având avantajul meciurilor directe cu cele două formații.

Unirea Dej și Dinamo, la o victorie de play-off

Pe lângă Gloria Buzău, Dinamo și Unirea Dej depind doar de rezultatele lor pentru a se califica în play-off. Bucureștenii au învins cu 2-1 CSC 1599 Șelimbăr, la Sibiu, și au făcut un nou pas important către play-off. În ultima etapă, Dinamo primește pe teren propriu vizita penultimei clasate, Politehnica Timișoara, iar fanii dinamoviști par a fi pregătiți să își susțină echipa în drumul către promovare, clubul anunțând că meciul se va juca cu „casa închisă”. De cealaltă parte, Unirea Dej a remizat pe teren propriu, 1-1 cu Metaloglobus, iar în ultima rundă se va deplasa la Slatina, un meci dificil în compania celei mai bune apărări din acest sezon. Patru goluri a primit CSM Slatina pe propriul teren în acest campionat, doar Politehnica Iași, formația de pe locul secund, având o statistică mai bună la acest capitol, doar 2 goluri primite. Dacă Dinamo, Gloria Buzău și Unirea Dej își vor câștiga partidele din ultima rundă vor avea locul asigurat în primele 6 formații la finalul sezonului regular.

Unirea Slobozia depinde și de rezultatele celorlalte formații

Ialomițenii au nevoie de o victorie în partida din ultima etapă pentru a spera în continuare la play-off. Unirea primește pe teren propriu vizita celor de la FC Brașov, formație ce își dorește de asemenea victoria pentru a mai putea spera la o calificare în primele 6 formații. O victorie nu ar fi suficientă pentru formația pregătită de Costel Enache, având dezavantajul meciurilor directe cu Dinamo și Buzău. Pentru a se califica în play-off, Unirea Slobozia are nevoie ca una din cele 3 formații, Dinamo, Buzău sau Dej, să facă cel puțin un egal în partidele din ultima rundă.

Șanse matematice și pentru Concordia Chiajna și FC Brașov

Ocupantele locurilor 8 și 9 în clasament, Concordia și FC Brașov păstrează în continuare șanse la play-off. Ilfovenii au 29 de puncte și joacă pe terenul celor de la Metaloglobus, în timp ce brașovenii, cu 27 de puncte, vor juca în deplasare la Slobozia. Ambele echipe depind însă și de rezultatele celorlalte formații care se află în fața lor în clasament.

Ultima etapă a sezonului regular se va disputa duminică, 12 martie, toate meciurile fiind programate la ora 13:00.

17. Ripensia Timișoara 16p.
  18. Minaur Baia Mare 15p.