Sâmbătă s-au disputat şase partide din cadrul etapei cu numărul 10, finalul rundei fiind programat duminică de la ora 12:00, când U Cluj va primi vizita celor de la Daco-Getica Bucureşti.

Mioveni, singura victorie a oaspeţilor

Gazdele au reuşit să îşi taie partea leului, reuşind să câştige patru dintre cele şase meciuri ale zilei. Oaspeţii au reuşit o singură victorie, prin CS Mioveni, care s-a impus la Bacău la scor de neprezentare.

În schimb, liderul Sportul Snagov a plecat cu un punct de la Sânmartin, acolo unde Luceafărul a condus la pauză prin superba reuşită a lui Vasile Pop. Veteranul Dănălache şi-a salvat echipa de la eşec, cu 13 minute înainte de final, iar ilfovenii au rămas în continuare singurii fără înfrângere după zece etape disputate

Două eliminări şi trei penalty-uri la Târgovişte

Cele mai multe goluri s-au marcat pe stadionul “Eugen Popescu”, acolo unde Chindia a primit vizita celor de la Ripensia. Deşi au deschis scorul încă din primul minut, prin juniorul Andrei Şerban, gazdele s-au văzut egalate după doar trei minute, prin reuşita unui alt junior, Cluci. Ambele echipe au ajuns la jumătatea primei reprize în inferioritate numerică, după ce Cherchez (roşu direct) şi Burdeţ (cumul de avertismente) au plecat mai devreme la cabine.

Repriza secundă a adus trei lovituri de la 11 metri, toate transformate. Două au fost acordate gazdelor, care au marcat prin Liviu Mihai şi Crinel Stoica, în timp ce Călin Toma a transformat pentru oaspeţi. Înaintea celor trei penalty-uri, noul intrat Neguţ a înscris golul de 2-1, moment din care Chindia a condus pe tabelă în permanenţă.

SSC Farul a jucat tot meciul în zece

Deplasările echipelor timişorene au fost cu ghinion în această etapă, în condiţiile în care şi ACS Poli a plecat acasă fără puncte. Fosta prim divizionară a fost învinsă la limită de către Metaloglobus, unicul gol al meciului fiind reuşit de rezerva Ghenovici. Cu Smaranda accidentat şi Curileac plecat de la echipă, Ştefan Nanu a fost nevoit să abordeze meciul cu doi portari U20, Contra (19 ani) ca titular şi juniorul Moşoarcă (17 ani) ca rezervă.

Onoarea oraşului de pe Bega a fost salvată de ASU Poli, care a învins pe SSC Farul cu 1-0. Oaspeţii au jucat aproape tot meciul cu un om în minus, după ce atacantul Nicolae Moise a fost eliminat chiar în primul minut de joc, după o intrare cu talpa asupra portarului advers.

Tabloul zilei a fost completat de victoria la scor a celor de la Energeticianul, în duelul cu “lanterna roşie”, Dacia Unirea Brăila. Aceştia s-au impus cu 4-0, bifând al treilea meci din acest sezon în care înscriu de patru ori pe teren propriu.