Ziua de sâmbătă a adus schimbări majore pe podiumul competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor, primele trei clasate schimbându-şi ordinea în clasament. Primul pas l-a făcut Sportul Snagov, care a învins cu 3-0 pe Metaloglobus şi a ajuns la cota de 30 de puncte, trecând temporar pe primul loc al eşalonului.

Toţi ochii au fost apoi îndreptaţi spre Clinceni, acolo unde a avut loc derby-ul dintre ocupantele locurilor 1 şi 3 după etapa precedentă, Academica şi Chindia, într-un meci programat cu o oră mai târziu decât celelalte de sâmbătă. Golul lui Cherchez din prima repriză a fost de ajuns pentru a stabili destinaţia celor trei puncte puse în joc, astfel că Academica a ratat şansa de a îşi păstra fotoliul de lider şi după această rundă, care a fost preluat oficial de Sportul Snagov.

Mai mult, ilfovenii au coborât pe locul 3 în clasament, fiind depăşiţi de învingătoarea de azi, Chindia Târgovişte, care a ajuns la un punct în spatele Snagovului şi la două în faţa Academicii. Situaţia se poate complica dacă Fotbal Club Argeş va câştiga meciul de duminică de la Constanţa, cu ASSCS Farul, deoarece piteştenii le vor lua locul pe podium şi îi vor trimite pe locul 4.

ACS vs ASU: victorie pentru echipa suporterilor

Şase ani a durat aşteptarea susţinătorilor echipei ASU Poli pentru a asista la primul meci de campionat dintre echipa lor şi ACS Poli. Dacă primul duel oficial, respectiv cel ediţia trecută a Cupei României, a fost adjudecat de ACS, sâmbătă a venit vremea revanşei. ASU a învins cu 2-1, deşi a fost condusă la pauză cu 1-0, prin golul lui Melinte din minutul 13. Mera a reuşit egalarea după 20 de minute de la revenirea de la cabine, iar Bozian a stabilit scorul final după alte cinci minute.

Situaţia fostei prim-divizionare s-a complicat după această etapă, timişorenii fiind egalaţi la numărul de puncte de ocupanta ultimului loc, Dacia Unirea Brăila, care a remizat cu Aerostar Bacău, după un meci nebun, terminat cu şase goluri, scor 3-3.

De jocul rezultatelor a profitat cel mai mult CS Baloteşti, care a dat lovitura cu Pandurii şi a învins cu 2-1 şi au urcat două locuri, până pe 16.

În celelalte două partide ale zilei, UTA Arad şi Energeticianul au terminat la egalitate, în timp ce Mioveniul a învins cu 2-1 pe Luceafărul. Argeşenii au fost conduşi cu 1-0, dar după eliminarea portarului advers pentru cumul de galbene, în minutul 75, au reuşit să egaleze prin autogolul lui Gunie şi apoi să câştige prin golul lui Burnea.

Iată rezultatele şi marcatorii de până acum, precum şi programul celorlalte meciuri ale etapei cu numărul 13:

18.10.2018, ora 19:00
AFC Ripensia Timişoara – AS FC Universitatea Cluj 1-1 (0-1)