Joi s-a disputat al doilea meci din cadrul etapei cu numărul 29, după cel de miercuri, în care Dunărea a trecut de Olimpia cu 2-0. Ieri, pe stadionul "Eugen Popescu" din Târgovişte, echipa antrenată de Nicolae Croitoru a surclasat pe FC Braşov, scor 4-0, dâmboviţenii înscriind câte două goluri în fiecare repriză.

Vedeta meciului a fost Cristian Cherchez, revenit în primul 11 al Chindiei şi care şi-a început recitalul cu un balon trimis în bară în minutul 22, la puţin timp după o mare ocazie a oaspeţilor. Scorul a fost deschis în minutul 29, atunci când căpitanul Dragoş Pătru a fost omul potrivit la locul potrivit şi a împins balonul în plasă din câţiva metri.

Apoi Cherchez s-a lansat într-o cascadă de driblinguri, a intrat în careu şi a fost faultat, obţinând penalty, pe care l-a şi transformat (foto sus, 36). Tot el a mărit avantajul la 3-0 la doar două minute de la reluare, după un contraatac purtat pe dreapta de Neguţ, continuat cu o pasă în centru la Pencea, o deviere din prima spre Cherchez, care a preluat cu talpa şi a şutat în stânga portarului Iacob.

Ultimul gol al meciului a venit în minutul 79, tot în urma unui contraatac în care mingea a circulat pe traseul Neguţ – Pătru – Dumitraşcu, acesta a trimis pe lângă Iacob, iar Nisipeanu a împins mingea în poarta goală, stabilind scorul la 4-0. Pentru FC Braşov a fost cel mai drastic eşec din acest sezon, în urma căruia au coborât de pe podiumul Ligii 2.

Etapa va continua azi, cu patru partide, urmând a se încheia cu derby-ul de sâmbătă dintre UTA Bătrâna Doamnă şi Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

Iată programul etapei şi clasamentul după primele două meciuri:

12.04.2017, ora 17:30

Dunărea Călăraşi – Olimpia Satu Mare 2-0 (2-0)
Cristian Puşcaş (23), Bogdan Danciu (28)

13.04.2017, ora 17:30

Chindia Târgovişte – FC Braşov 4-0 (2-0)
Dragoş Pătru (26), Cristian Cherchez (36 – pen., 47), Alin Nisipeanu (79)

CSM Râmnicu Vâlcea – CS Mioveni 0-3
Gazdele s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

Unirea Tărlungeni – Juventus Bucureşti 0-3