Debutul ultimei etape a turului a avut loc la Clinceni, acolo unde Academica a primit vizita celor de la FC Petrolul Ploieşti, într-un meci între ocupantele locurilor 5 şi 3, despărţite în clasament de trei puncte.

Prahovenii au condus la pauză cu 1-0, prin reuşita lui Grecu, care a marcat în minutul 43. Însă gazdele au egalat după cinci minute de la reluare, prin Robert Ion, care a înscris din careul mic.

Acelaşi Robert Ion a înscris la jumătatea reprizei secunde golul care a adus victoria echipei sale, iar Academica a egalat la puncte pe Petrolul, depăşind-o în clasament la golaveraj.

Înfrângerea de marţi a fost prima suferită de FC Petrolul Ploieşti de când pe banca tehnică a echipei a venit Octavian Grigore, cu care au bifat cinci victorii consecutive, urmate de un egal. Mai mult, eşecul cu Academica a pus capăt unei serii de opt meciuri consecutive fără înfrângere, începută pe 9 octombrie cu un 6-2 contra Luceafărului.