Dunărea a învins categoric în partida de astăzi la Clinceni, scor 4-1, după ce gazdele au condus încă din minutul 9, prin golul lui Mihai Ion. Servit ideal de Chiacu, juniorul gazdelor, aflat la primul meci ca titular, a înscris pe lângă portarul Cezar Lungu. Totuşi, călărăşenii au terminat prima repriză în avantaj, după ce Puşcaş a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap spectaculoasă (17), iar Şandru a adus Dunărea în avantaj cu un gol dintr-o lovitură liberă de la peste 25 de metri (32).

Acelaşi Şandru a făcut 3-1 din lovitură de pedeapsă (85), iar Rafael Licu, intrat în locul lui Danciu, a închis tabela la 4-1 pentru echipa de pe malul Borcei (89). Până în acest moment, din deplasare, Dunărea a luat şapte puncte și rămâne cu o singură înfrângere din totalul de opt partide jucate în acest mini-retur, cea de pe terenul liderului Juventus. Călărășenii au urcat pe locul 9 în clasament, cu 38 de puncte şi vor mai obţine alte trei în etapa următoare pentru că Unirea Târlungeni s-a retras.

Iată rezultatele etapei şi clasamentul după 30 de runde:

21.04.2017, ora 16:00

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – ASU Politehnica Timişoara 2-1 (0-1)
Răzvan Greu (70), Dragoş Huiban (76) / Ştefan Blănaru (40)

22.04.2017, ora 11:00

Juventus Bucureşti – UTA Bătrâna Doamnă 1-2 (1-1)
Liviu Băjenaru (4) / Marius Curtuiuş (45+1), Alin Gligor (47)
CS Afumaţi – CS Baloteşti 1-0 (1-0)

Marian Vlada (10)
Metalul Reşiţa – Dacia Unirea Brăila 3-0 (1-0)

Alin Pătraşcu (26, 64), Alexandru Radu (88)

22.04.2017, ora 12:00

CS Mioveni – Foresta Suceava 2-2 (0-1)
Roberto Ayza (48 – pen.), Marius Staicu (56) / Cătălin Vraciu (20 – pen., 50)

23.04.2017, ora 11:00

FC Academica Clinceni – Dunărea Călăraşi 1-4 (1-2)
Mihai Ion (9) / Cristian Puşcaş (17), Bogdan Şandru (32, 85 – pen.), Rafael Licu (89)

FC Braşov – CSM Râmnicu Vâlcea 3-0
Oaspeţii s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

Olimpia Satu Mare – Unirea Tărlungeni 3-0

Chindia Târgovişte stă deoarece Şoimii Pâncota a fost exclusă din campionat în tur