Ocupanta locului 5, AS FC Universitatea Cluj, a primit duminică vizita viceliderului Academica Clinceni, în derby-ul rundei a 16-a. Neînvinşi pe teren propriu, unde au remizat o singură dată, câştigând restul de meciuri jucate, clujenii şi-au păstrat invincibilitatea şi după această etapă.

După o prima repriză fără gol pe tabelă, gazdele au avut nevoie de încă zece minute pentru a deschide scorul. Golgheterul Gavra a reluat cu capul din şase metri, în poarta goală, după un balon retrimis în centrul careului de Taub.

După alte zece minute, Alexandru Coman a fost servit perfect de Gavra şi a şutat imparabil (foto), ducând scorul la 2-0. Ultima reuşită a meciului a venit în prelungiri, când Ursu a executat în vinclu o lovitură liberă de la 20 de metri de poartă.

În urma acestui rezultat, clujenii au urcat pe locul 3, la egalitate de puncte cu Academica Clinceni şi Sportul Snagov, însă cu o diferenţă de golaveraj mai mare, +25 faţă de +22, respectiv 14. Totuşi, gruparea pregătită de Mircea Cojocaru poate încheia etapa pe locul 4, dacă Sportul Snagov scoate cel puţin un egal din meciul de luni cu ASU Poli Timişoara, disputat în epilogul rundei. O victorie a ilfovenilor ar urca Snagovul pe 2, trimiţând Petrolul pe 3, în timp ce un egal i-ar urca doar pe 3.