Prima intermediară a play-off-ului a debutat marţi, cu partida de la Mediaş, acolo unde echipa antrenată de Cristi Pustai a primit vizita Braşovului. Liderul seriei a doua s-a impus cu scorul de 3-1 (1-0), după ce Târcoveanu a deschis scorul, Marius Matei a egalat, iar Radu Zaharia şi Gavra au contribuit la succesul medieşenilor.

După acest rezultat, Gazul rămâne singura echipă din play-off cu punctaj maxim după trei etape, cu trei victorii din tot atâtea posibile. Mai mult, ardelenii nu au pierdut nicio partidă în 2016, în cele 11 disputate având 8 victorii pe teren, două la masa verde (cu exclusele FC Caransebeş şi FC Bihor Oradea) şi doar un egal fără gol primit, 0-0 cu Chindia.

Oaspeţii au luat doar două puncte

Tot în seria a doua, miercuri, UTA Bătrâna Doamnă a plecat cu un punct de la Târgovişte, scor 1-1, după un gol din lovitură liberă marcat de Burlă, de la aproape 40 de metri lateral dreapta, cu două minute înainte de fluierul final. Chindia a condus cu 1-0 pentru un sfert de oră, prin golul reuşit de fundaşul Ispas, aflat la primul meci ca titular în 2016.

La Mioveni, Iordan Eftimie a redebutat pe banca argeşenilor cu o victorie la limită în faţa celor de la FCM Baia Mare, scor 2-1. Oaspeţii au condus prin reuşita lui Sîrbu, dar Alin Popa şi Galan au întors rezultatul şi au adus cele trei puncte pentru CS Mioveni, încă din prima repriză.

În singurul meci disputat miercuri în play-off-ul seriei I, SC Bacău a confirmat forma bună manifestată în această fază a competiţiei şi a revenit de la 0-2 la 2-2 în ultimul sfert de oră al partidei cu Academica Clinceni. Echipa antrenată de Cristian Popovici a rămas neînvinsă în acest play-off, după ce în primele două partide le-a învins pe Rapid Bucureşti şi Dacia Unirea Brăila.

Etapa a treia a play-off-ului se încheie joi, cu ultimele partide din seria I. De la ora 15:00, Dunărea Călăraşi primeşte vizita Daciei Unirea, un egal fiindu-le de ajuns gazdelor pentru a urca pe prima poziţie a clasamentului, la golaveraj, cel puţin până la finalul partidei dintre Rapid Bucureşti şi Farul, programată de la ora 17:30. Marinarii vor aborda partida de azi fără golgeterul echipei, Adrian Pătulea şi alţi doi jucători importanţi, Florin Popa şi Vezan, toţi trei cu contractele reziliate.