Două au fost partidele care s-au disputat vineri în cadrul etapei cu numărul 10, după ce joi a avut loc prologul, cu derby-ul Fotbal Club Argeş – FC Petrolul, adjudecat de gazde cu 3-0. Miza celor două meciuri a constituit-o locul secund în clasament, pe care atât Pandurii, cât şi Academica ar fi putut urca, la golaveraj, în cazul unei victorii.

Jucătorul în plus a făcut diferenţa

Ultimele cinci minute ale primei reprize ale partidei de la Baloteşti au adus câte un gol în fiecare tabără. Primii au punctat oaspeţii, prin Dobrescu, aflat la al doilea gol pentru Academica în acest sezon, însă Vasile Mihai a restabilit egalitatea în ultimul minut.

Eliminarea lui Cosmin Mihai pentru al doilea galben a înclinat balanţa în favoarea oaspeţilor, care au preluat conducerea pe tabelă la doar şase minute de la acest eveniment, prin Răuţă. Rezerva Vlad Mihalcea a lămurit problema învingătoarei în minutul 71, iar Academica a trecut pe locul secund în clasament.

Cu +19 la golaveraj, a devenit clar că ilfovenii antrenaţi de Ilie Poenaru nu mai pot pierde poziţia a doua până la finalul etapei, fiind greu de crezut că Pandurii va învinge pe UTA Arad la opt goluri diferenţă.

Primul eşec acasă pentru Pandurii

Al doilea meci al zilei a adus un rezultat neaşteptat pentru gazde, care au părăsit terenul fără cele trei puncte puse în joc. Deşi până la acest meci Pandurii a fost invincibilă pe teren propriu, cu un egal urmat de trei victorii consecutive, ultimele două cu câte cinci goluri marcate în poarta adversă, gorjenii s-au recunoscut învinşi la limită, după ce au ratat un penalty prin Tudoran, la 0-0.

Căpitanul şi golgheterul Pîrvulescu (foto, în dreapta) a deschis scorul la nouă minute de la reluare, dar rezerva Cubleşan a restabilit egalitatea 19 minute mai târziu. Lucian Oprea a dat lovitura pentru arădeni, mijlocaşul împrumutat de la ACS Poli înscriind golul victoriei în penultimul minut al timpului regulamentar de joc.