Un singur meci a mai rămas de disputat din cadrul etapei cu numărul 25, cel dintre CS Mioveni şi ASU Poli, programat luni, cu începere de la ora 18:00. Restul etapei s-a disputat sâmbătă şi duminică, cele mai multe fiind programate în prima dintre cele două zile, în care oaspeţii nu au cules decât două puncte.

Runda a continuat duminică, zi în care ocupantele locurilor 2 şi 3 în clasament au primit vizita celor de la Pandurii, respectiv Luceafărul. Atât AFC Hermannstadt, cât şi Chindia au obţinut toate cele trei puncte puse în joc, la diferenţă de un gol. Sibienii au avut nevoie de un singur gol pentru a lămuri problema învingătoarei, reuşita golgheterului Rusu fiind decisivă.

În schimb, Chindia a avut emoţii în duelul cu Luceafărul, după ce oaspeţii au deschis scorul la trei minute după pauză, printr-un penalty transformat de Vlad Rusu. Cu un sfert de oră înainte de final, Liviu Mihai a restabilit egalitatea cu o execuţie de senzaţie, un lob de la circa 35 de metri care l-a surprins puţin ieşit pe portarul advers. Lovitura de graţie a venit în minutul 84, atunci când, la capătul unui contraatac, balonul a ajuns la Neguţ, singur cu portarul şi acesta a înscris cu un şut plasat.

În urma acestor rezultate, Hermannstadt a revenit la trei puncte în spatele liderului, iar Chindia a ajuns la şapte puncte.

Iată rezultatele etapei de până acum şi clasamentul intermediar:

17.03.2018, ora 11:00

CS Baloteşti – AFC UTA Arad 2-2 (1-0)
Claudiu Herea (20 – pen.), Ovidiu Herea (65) / Mihai Roşca (57), Cătălin Hlistei (82)

Academica Clinceni – Ştiinţa Miroslava 0-0

Metaloglobus Bucureşti – Foresta Suceava 2-1 (1-0)
Valentin Ghenovici (42), Andrei Voican (65) / Andrei Cerlincă (72 – pen.)

Fotbal Club Argeş – Ripensia Timişoara 2-1 (2-0)
Raul Costin (31), Vasile Buhăescu (33) / Mediop Ndiaye (64)

17.03.2018, ora 12:00

Dunărea Călăraşi – Sportul Snagov 2-0 (1-0)
Cristian Puşcaş (12), Valentin Munteanu (90+3)

18.03.2018, ora 12:00

AFC Hermannstadt – Pandurii Târgu Jiu 1-0 (0-0)
Bogdan Rusu (50)

18.03.2018, ora 13:00

Chindia Târgovişte – Luceafărul Oradea 2-1 (0-0)
Liviu Mihai (75), Cristian Neguţ (84) / Vlad Rusu (48 – pen.)

19.03.2018, ora 18:00

CS Mioveni – ASU Politehnica Timişoara

Dacia Unirea Brăila – ASA 2013 Târgu Mureş 3-0
Oaspeţii au fost dezafiliaţi prin decizia Comitetului Executiv din 28.02.2018

CS Afumaţi – Olimpia Satu Mare 3-0
Oaspeţii au fost sancţionaţi cu excluderea din competiție prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică