Presaţi de succesul facil al Petrolului cu ultima clasată, clujenii nu şi-au permis paşi greşiţi cu UTA Arad. Debutul a fost unul cu dreptul, Goga deschizând scorul la primul şut pe poartă, după o pasă a lui Gavra.

Arădenii au preluat posesia şi au apărut două ocazii bune la poarta lui Dur-Bozoancă, ambele ”rezolvate” de portarul clujenilor la şuturile lui Melinte şi Kanda. Goga, cu o execuţie acrobatică şi, apoi, cu un lob a pus în pericol din nou poarta arădenilor, dar la pauză s-a intrat cu 1-0.

Repriza a doua a început cu o trupă clujeană hotărâtă să închidă meciul cu golul al doilea. Arădeanul Gavra a ratat trei ocazii bune, dar după ultimul şut scos de Orlic mingea a ajuns cu noroc la Goga, care a împins-o în plasă pentru 2-0, în minutul 62.

În două minute apoi, Melinte, respectiv Gavra, au trecut foarte aproape de gol, iar meciul s-a liniştit complet. “U” nu a mai vrut, iar UTA nu a mai putut, însă în prelungiri Goga i-a pasat, din penalty, lui Florescu pentru un gol dedicat celor peste 6.500 de suporteri prezenţi la meci. “Şepcile roşii” au obţinut trei puncte importante, cu care sunt din nou la patru “lungimi” în faţa Petrolului şi au prima şansă la baraj.