Returul barajului dintre ocupantele locurilor secunde ale play-off-ului s-a disputat la Arad, între UTA Bătrâna Doamnă şi Dunărea Călăraşi.  Arădenii au început cursa pentru recuperarea deficitului din meciul tur, câştigat de echipa pregătită de Adrian Mihalcea cu 3-1, prin golul marcat de juniorul Man, în minutul 18. La pauză, tabela a arătat 2-0 pentru gazde, după ce golgeterul Curtuiuş a înscris în minutul 34, scor la care arădenii ar fi fost calificaţi pentru barajul de Liga I, pe criteriul golurilor marcate în deplasare.

Balint a dus meciul în prelungiri

Eliminarea lui Alexandru Manea (73) pentru două galbene a fost urmată de golul lui Ciprian Rus (75), însă emoţiile arădenilor au crescut după ce noul intrat Valentin Balint a înscris pentru Dunărea (80). Reuşita atacantului oaspeţilor a dus scorul general la 4-4, trimiţând meciul în prelungiri, în condiţiile în care Dunărea a câştigat în tur tot cu 3-1.

Prima repriză de prelungiri a adus un nou gol al lui Ciprian Rus (100), reuşita atacantului arădean fiind ultima până la fluierul de final al arbitrului Sebastian Colţescu. Învingătoare cu 4-1, UTA Bătrâna Doamnă a obţinut calificarea la barajul pentru Liga I, în care va întâlni pe FC Voluntari.

Primul meci se joacă la Voluntari

Duelul care va stabili ultima echipă care va participa în ediţia viitoare a Ligii I este programat a se disputa în două manşe, tur şi retur. Conform comunicatului LPF, prima partidă va avea loc pe 8 iunie, la Voluntari, pe stadionul ”Anghel Iordănescu”, de la ora 18:30, în timp ce meciul de la Arad este programat pentru 12 iunie, ora 13.00. Orice modificări ale orelor de disputare vor fi anunţate ulterior.

UTA BĂTRÂNA DOAMNĂ – DUNĂREA CĂLĂRAȘI 4-1 (2-0, 3-1)
Au marcat: Dennis Man (18), Marius Curtuiuş (34), Ciprian Rus (75, 100) / Valentin Balint (80)

UTA Arad: 1. Bogdan Miron – 26. Alexandru Manea, 6. Sorin Botiş (cpt.), 2. Alin Gligor, 14. Bogdan Burlă – 18. Sorin Strătilă (24. Darius Covaci ’77), 3. Marius Chindriş, 13. Ionuţ Tănase (17. Amir Jorza ’70), 9. Dumitru Copil – 98. Dennis Man, 7. Marius Curtuiuş (19. Ciprian Rus ’61)
Antrenor: Roland Nagy
Rezerve nefolosite: 28. Iulian Anca-Trip – 11. Adrian Petre, 23. Michel Vlad, 8. Cristian Costin

Dunărea Călărași: 1. Cezar Lungu – 3. Ionuţ Ţenea (24. Claudiu Săftescu ’72), 21. Constantin Bumbac (2. Silviu Matei 46), 4. Bogdan Panait (cpt.), 5. Mihai Popescu – 7. Daniel Vădrariu (14. Valentin Balint ’79), 20. Sergiu Popescu – 11. Baudouin Kanda, 10. Salaffedine Alami, 25. Alexandru Stoica – 9. Valentin Alexandru
Antrenor: Adrian Mihalcea
Rezerve nefolosite: 12. Gabriel Popa – 22. Gabi Preoteasa, 6. Valentin Andrei, 18. Marian Chiţu

Cartonaşe galbene: Marius Curtuiuş (37), Alexandru Manea (68, 73), Ciprian Rus (75) / Sergiu Popescu (42), Bogdan Panait (63), Valentin Balint (94)
Cartonaş roşu: Alexandru Manea (73)