Vineri seara, la Miercurea Ciuc s-a disputat primul meci de fotbal în nocturnă. Stadionul Municipal are acum instalație de iluminare, iar inaugurarea acesteia s-a făcut la partida cu Universitatea Cluj, 1-1.

Gazdele și-au dorit mult să marcheze momentul cu o victorie, însă nu a fost așa. Clujenii au venit la Miercurea Ciuc hotărâți să strice sărbătoarea gazdelor, iar Rafa a fost cel care a irosit prima șansă de gol. Ciucanii au forțat înainte de pauză, însă internaționalul de tineret Dur-Bozoancă a închis poarta clujenilor, salvându-i pe aceștia în două situații.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR DUPĂ PRIMUL MECI AL ETAPEI A NOUA

Csikszereda a început bine și repriza secundă, iar Magyari a deschis scorul în minutul 66. A fost momentul în care clujenii au început și ei să riște. Egalarea a venit în minutul 76 de la Artur Crăciun cu o lovitură de cap bine plasată. Deși atât gazdele, cât și oaspeții au forțat victoria, până la final nu s-a mai marcat.

FK Csikszereda a ratat astfel să își inaugureze noua nocturnă cu o victorie, dar a câștigat un punct în fața unei echipe care la startul sezonului s-a înscris în lupta pentru promovarea în Liga 1.

Iată programul celei de-a opta etape din noul sezon, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

27.09.2019, ora 18:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – AS FC Universitatea Cluj 1-1 (0-0)
Szilárd Magyari (66) / Artur Crăciun (76)

28.09.2019, ora 11:00