Ultimul meci al etapei cu numărul 25 din cadrul Ligii 2 s-a disputat duminică dimineaţă la Şiria, acolo unde UTA Bătrâna Doamnă a primit vizita celor de la FC Braşov. A fost un meci între ocupantelor locurilor 2 şi 4, în care gazdele au avut de luat o revanşă după eşecul din meciul tur, pierdut cu două goluri primite în minutele de prelungire. Însă nu au reuşit acest lucru, pentru că echipa pregătită de Cornel Ţălnar s-a impus cu 2-1, provocându-le arădenilor primul eşec pe teren propriu după cinci luni şi 11 zile.

"Steliştii" au marcat golurile braşovenilor

Tabela a fost modificată pentru prima dată de Chitoşcă, jucător adus în pauza competiţională de la FC Steaua Bucureşti, sub formă de împrumut. Un "raliu" pe dreapta al purtătorului tricoului cu numărul 17 (foto jos, în stânga) s-a terminat, în locul unei centrări, cu un şut direct, cu exteriorul piciorului stâng, balonul fiind catapultat în plasă.

Al doilea gol al întâlnirii a căzut tot în poarta gazdelor, fiind reuşit de celălalt jucător venit în pauza de iarnă de la vicecampioana României, Enceanu. Mijlocaşul braşovenilor a marcat la zece minute după ce a fost introdus pe teren, chiar în locul celuilalt marcator, Chitoşcă

Golgeterul arădenilor, la primul penalty ratat

După doar două minute de la reuşita oaspeţilor, arădenii au avut ocazia de a reduce din diferenţă, obţinând o lovitură de la 11 metri la intrarea imprudentă a lui Cătălin Stan. Însă, golgeterul Adrian Petre nu a reuşit să îl învingă pe căpitanul braşovenilor, Florin Iacob, ratând un penalty pentru prima dată în acest sezon.

Golul a venit în cele din urmă pentru UTA Bătrâna Doamnă, dar prea târziu pentru a mai putea schimba soarta meciului, reuşita lui Chindriş stabilind scorul final la 1-2.

În urma acestui rezultat, FC Braşov a egalat-o pe UTA Bătrâna Doamnă la puncte, dar se află pe locul 3, din cauza golaverajului inferior. Cele două grupări au câte 45 de puncte, cu nouă mai puţin decât liderul Juventus, dar şi un meci în plus jucat. Locul 4 este ocupat de Sepsi, care are un punct în minus faţă de UTA Bătrâna Doamnă şi FC Braşov, însă are avantajul de a avea o partidă în minus jucată.

Macedoneanul Adili şi Chitoşcă, titulari în premieră

Meciul de duminică a consemnat câte un nume nou în formulele de start ale celor două echipe. La oaspeţi, marcatorul primului gol, Chitoşcă a intrat pe teren pentru prima oară în acest sezon, încă din primul minut la meciului, după ce a stat pe bancă în celelalte două meciuri disputate de braşoveni în 2017.

De partea cealaltă, macedoneanul Mevlan Adili, care a debutat în etapa precedentă când a intrat din primul minut al reprizei secunde cu CS Mioveni în locul lui Alexandru David, a fost folosit ca fundaş dreapta în duelul cu FC Braşov. Fundaşul de 23 de ani al arădenilor nu a terminat meciul pe teren, fiind schimbat după 63 de minute cu Dumitru Muntean (foto sus, la momentul schimbării).

Laurenţiu Roşu: "Nu mai depindem de noi, ci şi de jocul rezultatelor"

Antrenorul arădenilor, Laurențiu Roșu a declarat că, din acest moment, tentativa arădenilor de a promova direct va depinde de jocul rezultatelor partidelor în care vor fi implicate principalele contracandidate. "Un meci slab făcut de noi, mai ales în prima parte, în care nu am reușit să legăm pasele așa cum mi-aş fi dorit, nu am fost destul de agresivi, am stat departe de adversari. E clar că de acum nu mai depindem de noi, ci și de jocul rezultatelor. Trebuie să câștigăm și să așteptăm rezultatele celorlalte echipe, dacă vrem să promovăm direct. Nu renunțăm, am pierdut doar un meci, mai avem de jucat, mai sunt multe etape de disputat și vom lupta până la final”, a declarat antrenorul principal al UTA-ei.

"A fost o partidă de luptă, una în care ambele echipe și-au dorit enorm de mult cele trei puncte. Pentru noi, era practic ultima șansă să ne mai gândim la promovare. Dacă arădenii ar fi câștigat, mergeau la șase puncte de noi și luau o opțiune perfectă pentru promovare. Vreau să îmi felicit băieții pentru cum s-au mobilizat și au luptat pentru cele trei puncte. Nu știu ce ar fi fost dacă marcau din acel penalty…”, a comentat Cornel Ţălnar, tehnicianul braşovenilor, la conferinţa de presă de după meci.

Iată rezultatele integrale ale etapei şi clasamentul general:

17.03.2017, ora 16:00

Olimpia Satu Mare – CS Afumaţi 0-1 (0-1)
Dorin Burlacu (34)

18.03.2017, ora 11:00

CS Baloteşti – Metalul Reşiţa 3-1 (2-1)
Alin Gojnea (15), Claudiu Herea (45, 85 – pen.) / Robert Buduroi (21)

Dunărea Călăraşi – Luceafărul Oradea 3-2 (3-0)
Baudouin Kanda (7), Călin Cristea (13), Alexandru Avram (33 – pen.) / Sergiu Arnăutu (59 – pen.), Marius Matei (64)

Juventus Bucureşti – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 3-1 (1-1)
Alexandru Zaharia (6), Remus Chipirliu (55), Vasile Buhăescu (81) / Attila Hadnagy (44 – pen.)

18.03.2017, ora 12:00

Chindia Târgovişte – Foresta Suceava 2-1 (0-1)
Cristian Cherchez (59, 73) / Bogdan Rusu (21)

18.03.2017, ora 15:00

ASU Politehnica Timişoara – CS Mioveni 1-2 (1-2)
Daniel Birău (30) / Ionuţ Rădescu (27), Roberto Ayza (38)

19.03.2017, ora 11:00

UTA Bătrâna Doamnă – FC Braşov 1-2 (0-1)
Marius Chindriş (89) / Sebastian Chitoşcă (9), Rareş Enceanu (75)

CSM Râmnicu Vâlcea – FC Academica Clinceni 0-3
Gazdele s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

Dacia Unirea Brăila stă, deoarece ACS Berceni s-a retras în tur.