Runda a 12-a mai are de disputat o singură partidă, duminică de la ora 11:30, atunci când Olimpia Satu Mare va primi vizita celor de la UTA Bătrâna Doamnă, la primul meci oficial al lui Laurenţiu Roşu pe banca arădenilor. Însă rezultatul acestei partide nu mai poate schimba configuraţia primelor şase poziţii ale clasamentului, faţă de care cele două combatante de azi se află la o distanţă de patru puncte.

Cel mai important meci al etapei s-a disputat vineri, la Braşov, acolo unde s-au întâlnit primele două clasate, FC Braşov şi Foresta Suceava (foto principal), echipe care nu au cunoscut înfrângerea sub conducerea actualilor antrenori, Cornel Ţălnar şi Cristian Popovici, ultimul instalat pe banca sucevenilor din etapa a treia. Partida a fost câştigată de gazde, la limită, scor 2-1 şi cu un om în minus timp de 65 de minute, după eliminarea lui Cătălin Stan, astfel că braşovenii şi-au continuat seria perfectă din acest sezon, fiind singura echipă neînvinsă după 12 etape.

Sâmbătă, liderul Juventus a bifat a treia victorie consecutivă fără gol primit, stabilind scorul rundei, până în acest moment, după 5-0 cu ASU Poli. Ziua a fost dominată de gazde, singurele meciuri în care vizitatorii au plecat cu puncte fiind cele de la Clinceni şi Sfântu Gheorghe. Dacă Baloteştiul a obţinut un egal alb pe terenul lui Sepsi, în schimb Metalul a reuşit a treia victorie din acest sezon, învingând Academica cu 3-2, după 3-0 la pauză.

Un rezultat neaşteptat, prin prisma poziţiilor din clasament a fost şi cel de la Sânmartin, acolo unde Luceafărul a dispus de Chindia cu 2-0, oferindu-i un cadou plăcut principalului Erik Lincar, care a împlinit duminică 38 de ani. În celelalte două meciuri ale zilei, gazdele s-au impus fără a primi gol. La Călăraşi, Dunărea a dispus cu 1-0 de Unirea Tărlungeni, în timp ce la Afumaţi, gazdele au marcat de două ori în fiecare repriză, într-un meci în care pe banca Berceniului a debutat Mugur Bolohan (foto, jos), cel care a început sezonul ca antrenor principal al Academicii Clinceni.

Iată rezultatele etapei şi clasamentul înaintea partidei de azi, cu menţiunea că rezultatul partidei Şoimii Pâncota – CSM Râmnicu Vâlcea va fi omologat şi luat în considerare în clasament după decizia Comisiei de Disciplină şi Etică:

►14.10.2016, ora 17:30
FC Braşov – Foresta Suceava 2-1 (2-1)
Ştefan Grigorie (10 – pen.), Sergiu Istrati (43) / Lucian Dumitriu (8)

►15.10.2016, ora 11:00
FC Academica Clinceni – Metalul Reşiţa 2-3 (0-3)
Mihai Butean (62), Cornel Predescu (77) / Răzvan Pădureţu (11), Bogdan Stancu (28), Robert Buduroi (36)
Luceafărul Oradea – Chindia Târgovişte 2-0 (2-0)
Sergiu Moga (17), Sergiu Arnăutu (19)
CS Afumaţi – ACS Berceni 4-0 (2-0)
Nicolae Buzea (25), Bobi Verdeş (45+1 – pen.), Marian Vlada (80 – pen., 82)
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – CS Baloteşti 0-0
Juventus Bucureşti – ASU Politehnica Timişoara 5-0 (2-0)
Liviu Băjenaru (16), Miodrag Todorov (25 – autogol), Vasile Buhăescu (47, 63), Remus Chipirliu (88)
Dunărea Călăraşi – Unirea Tărlungeni 1-0 (0-0)
Baudouin Kanda (85)

Şoimii Pâncota – CSM Râmnicu Vâlcea – nu s-a disputat, deoarece echipa gazdă a anunţat că se află în imposibilitatea de a organiza meciul, conform adresei transmise Departamentului Competiţii al FRF

►15.10.2016, ora 12:00