Marți seara au fost programate cele două jocuri care au închis etapa 3 din play-off-ul Ligii 2. FC Argeș a obținut o victorie importantă în lupta pentru promovare pe terenul Rapidului.

Prima partidă a zilei s-a disputat pe stadionul din Regie. Fără sprijinul frumoasei galerii, rapidiștii au cedat inițiativa argeșenilor, care au fost mult mai periculoși în fața porții adverse. A fost 0-0 la pauză, dar oaspeții au reușit în cele din urmă să deschidă scorul în minutul 56, atunci Șerbănică a primit mingea în apropierea porții și a înscris. La câteva minute distanță, doar bara l-a salvat pe goalkeeper-ul Rapidului, Alexandru Tătaru, la șutul lui Matiș.

Finalul a fost unul nebun. Gazdele au forțat egalarea și au reușit-o prin rezerva Marian Drăghiceanu. Nemarcat la marginea careului, mijlocașul a trimis un șut plasat cu stângul care l-a învins pe Ducan. Era minutul 85.

Însă în primul minut de prelungire Ionuț Șerban a trimis un șut din afara careului care l-a păcălit pe Tătaru. 2-1 pentru FC Argeș care își reafirmă ambițiile la promovarea pe prima scenă a fotbalului românesc.

Fotbal Club Rapid – FC Argeș 1-2
Au marcat: Drăghiceanu (85) / Șerbănică (56), I. Șerban (90+1)

Rapid: Al. Tătaru – Bonnin (V. Alexandru, 74), B. Manole, Mallo, Goge-cpt. – Djuric (Cârstocea, 46), Jorza – Sefer (G. Crețu, 59), Alami (I. Voicu, 79), Hlistei – Labeau (Drăghiceanu, 59). Antrenor: Dan Alexa

FC Argeș: Ducan – Tofan, Deslandes, M. Leca (Turda, 86), Șerbănică – Matiș, Prepeliță-cpt. (Brînzan, 79), I. Șerban, I. Năstăsie (Mirică, 67) – N. Popescu (Alin Popa, 86), Buhăescu (R. Grecu, 86). Antrenor: Ionuț Badea

În cel de-al doilea joc al zilei, la Turnu Măgurele, Turris-Oltul și FC Petrolul au încheiat la egalitate.

Mize partidei și-a spus cuvântul, partida fiind una încrâncenată dar și lipsită de ocazii importante de poartă. Cel mai aproape de gol s-au aflat oaspeții. Mai întâi, în minutul 69, atunci când, dintr-o poziție bună, Pol Roige nu a reușit să îl învingă pe David Duțu din interiorul careului. Iar apoi în prelungirile jocului, când unul dintre apărătorii lui Turris a scos mingea din apropierea liniei porții în urma unui corner.

În urma acestui rezultat, Turris, a doua clasată, se află la 4 puncte în spatele liderului UTA, și la două lungimi în fața lui FC Argeș.

Turris-Oltul – FC Petrolul 0-0

Turris-Oltul: Duțu – Călințaru, Sălcianu, D. Ispas, Mitrea – Cioinac, S. Pană-cpt. (Pațurcă, 90) – Haită – Cr. Ciobanu (Serediuc, 59), A. Voinea (Sg. Negruț, 81), Ad. Voicu (Tescan, 90). Antrenor: Erik Lincar

Petrolul: R. Avram (C. Lungu, 46) – Sîrghi, A. Răuță, Manolache, Țicu – Pierce (Arnăutu, 52), Meza Colli – G. Deac, L. Marinescu, Saim Tudor (Pol Roige, 14) – Ș. Blănaru (Hamza, 72). Antrenor: Costel Enache