După două runde incomplete, eşalonul secund a revenit la normal, etapa a şaptea disputându-şi toate cele zece meciuri programate. Şase dintre acestea au stat sub semnul X, consemnându-se trei rezultate de 1-1, două de 0-0 şi unul de 2-2, în timp ce în restul de meciuri victoriile au fost împărţite în mod egal între gazde şi oaspeţi.

Punct final pentru Turris-Oltul: primele pierdute în acest sezon

Dintre primele cinci clasate, doar SCM Gloria Buzău a obţinut toate punctele puse în joc, în timp ce Campionii FC Argeş au pierdut duelul cu Fotbal Club Rapid. În schimb, celelalte trei din top 5, Turris-Oltul, CS Mioveni şi UTA Arad au bifat remize, scor 1-1, ultimele două întâlnindu-se în meci direct la Arad.

Turris-Oltul a rămas lider şi după această etapă, însă şi-a întrerupt parcursul perfect din acest sezon, pierzând primele puncte după ce a avut şase victorii consecutive. CSM Reşiţa a fost condusă la pauză, prin reuşita lui Cristi Ciobanu, dar Săulescu a restabilit egalitatea pentru echipa sa, care a stopat şirul de victorii teleormănenilor.

U Cluj, fără puncte în deplasare, Pandurii a dat lovitura în Pantelimon

Remize albe au bifat în deplasarea atât Concordia Chiajna, cât şi Farul Constanţa 1920, pe terenul celor de la Viitorul Pandurii, respectiv ASU Poli Timişoara. Cealaltă reprezentantă a Timişoarei, Ripensia, a fost la un pas de a pleca cu toate cele trei puncte de la Miercurea Ciuc, dar Magyari a egalat din penalty în minutul 90.

CLASAMENTUL GENERAL DUPĂ ŞAPTE RUNDE

Tot o lovitură de la 11 metri a fost decisivă la Călăraşi, acolo unde gazdele au învins cu 3-2 pe Universitatea Cluj. Meciul de debut al lui Adrian Falub a consemnat al patrulea eşec consecutiv al clujenilor în deplasare, echipă se află la cota zero în ceea ce priveşte punctele adunate din postura de oaspete.

În schimb, Pandurii Lignitul a reuşit să obţină primul succes în deplasare din actuala ediţie de campionat, după ce s-a impus la limită pe terenul celor de la Metaloglobus, prin golul reuşit de Nicolae Cotolan.

Cu gol în minutul 90 pe “Ilie Oană”, Sportul Snagov a obţinut primul punct

Ultimul meci al etapei, disputat luni seara, a oferit un rezultat mai puţin scontat. FC Petrolul Ploieşti a deschis scorul prin Arnăutu, direct din lovitură liberă. Rămaşi în zece după eliminarea lui Cioinac (57), ploieştenii au fost egalaţi în ultimul minut de joc regulamentar, prin golul lui Adrian Stoica.

Pentru ilfoveni a fost primul punct obţinut în actuala ediţie de campionat, în timp ce Petrolul Ploieşti încă nu a cunoscut gustul victoriei pe “Ilie Oană”.

Iată rezultatele celei de-a şaptea etape din noul sezon, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

14.09.2019, ora 11:00
CSM Reșița – AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele 1-1 (0-1) (foto)
Dragoş Săulescu (56) / Cristian Ciobanu (29)

ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Concordia Chiajna 0-0

SCM Gloria Buzău – ASC Daco-Getica Bucureşti 2-0 (1-0)