Sâmbătă s-au disputat şapte dintre partidele ultimei etape din acest an a eşalonului secund, prilej cu care liderul şi-a asigurat matematic primul loc până în primăvară

Şansele ca U Craiova 1948 SA să fie detronată în această etapă din fotoliul de lider ţineau de domeniul imposibilului, fiind necesar un eşec al acesteia cu Pandurii Lignitul corelat cu o victorie la un scor fluviu pentru cel puţin una dintre următoarele două clasate astfel încât să fie depăşită la golaveraj. Ceea ce nu s-a întâmplat deoarece meciul de pe stadionul din Târgu Jiu s-a încheiat cu victoria favoriţilor, deşi mult mai greu decât s-ar fi aşteptat.

Prima sa prezenţă pe teren în acest sezon, după ce mai multe etape a fost doar rezervă nefolosită, a fost încununată de Marius Avram, fundaşul central al liderului, cu un gol marcat cu capul (19). După marcarea golului, oaspeţii au ratat desprinderea pe tabela de marcaj, având şi un gol anulat pe final de repriză, astfel că la cabine s-a intrat cu avantaj minim.

Gorjenii au dat lovitura la prima fază periculoasă a reprizei secunde, când Goma (46) a marcat din plonjon, din careul mare. Au urmat câte o bară pentru fiecare echipă, un nou gol anulat liderului, dar şi golul de 2-1 pentru oaspeţi, reuşit de Dragoş Albu (60), care a punctat direct din lovitură liberă de la circa 25 de metri. Cu 11 minute înainte de final, Dodoi a deviat subtil un balon centrat de Bunga şi Pandurii Lignitul a obţinut egalarea.

Minutul 86 a fost decisiv pentru soarta meciului: Dodoi a fost lansat perfect, cu o pasă printre, de către Goma, dar a şutat în portarul advers, ieşit la blocaj. Faza a continuat spre poarta gazdelor şi, la capătul unui contraatac rapid, Ciolacu a năruit speranţele gorjenilor de a produce surpriza rundei.

Cu victoria de sâmbătă, U Craiova 1948 SA s-a distanţat la şase puncte de următoarele două clasate, Dunărea Călăraşi şi ASU Poli, care nu o mai pot da jos de pe primul loc până în februarie.

Concordiei îi prieşte pe sinteticul din Chiajna

Revenirea pe arena centrală din comuna ilfoveană pare să le poarte noroc celor de la Concordia, care au obţinut a doua victorie consecutivă pe teren propriu. Dacă la succesul anterior ilfovenii au condus în permanenţă pe tabelă, sâmbătă meciul a început cum nu se poate mai prost pentru aceştia.

După puţin mai mult de jumătate de oră din meci tabela arăta 0-2, Ianis Stoica (10) şi Rogoveanu (32), fiind marcatori Slatinei. Onoarea a fost salvată de Biceanu (42), care a redus din handicap şi Chiajna a intrat la pauză cu un deficit de doar un gol. Cu puţin înainte de scurgerea unei ore din timpul regulamentar de joc, Llulaku a scos un penalty, transformat de Hergheligiu (58) şi ilfovenii au revenit în joc, preluând conducerea după alte două minute, prin şutul de la 20 de metri al lui Arnăutu (60), golul acestuia fiind cel care a făcut diferenţa la final.

În acelaşi timp, la Reşiţa, CSM-ul a bifat al treilea succes consecutiv pe teren propriu, 2-0 cu Ripensia, fiind invincibilă acasă în mandatul lui Alin Minteuan.

Cu grădiniţa la meci, Gloria Buzău a terminat neînvinsă

Problemele provocate de COVID-19 în lotul echipei antrenate de Ilie Stan, care nu a putut juca în Cupă şi a pierdut la masa verde cu FCSB, au forţat promovarea unui număr însemnat de juniori Under 17 la echipa mare, banca de rezerve cuprinzând şi un portar de nici 16 ani (Toader – născut 2005).

Forţaţi de regulile obligatorii de vârstă, buzoienii au început meciul cu un fundaş stânga debutant la 17 ani şi 4 luni (Al. Popescu) şi cu un mijlocaş dreapta titular la 16 ani şi 7 luni (Dr. Lazăr), ultimul fiind schimbat cu un alt debutant, în vârstă de 17 ani şi 8 luni (Ionescu-Racoviţeanu). În ciuda acestor probleme, SCM Gloria Buzau a obţinut un rezultat de egalitate cu penultima clasată, după ce a fost condusă la pauză.

Celălalt egal al zilei s-a consemnat la Turnu Măgurele, acolo unde atât gazdele, cât şi oaspeţii au marcat câte o dată, după pauză.

Petrolul a obţinut o nouă victorie după o pauză de o lună

Probleme de efectiv a avut şi Farul, care a abordat meciul cu Csikszereda cu doar cinci rezerve, iar ciucanii au profitat de acest lucru, plecând acasă cu toate punctele puse în joc. Victorioşi au fost şi cei de la FC Petrolul Ploieşti, care au început decembrie cu dreptul şi au bifat primul succes după o lună de rezultate negative.

Etapa va continua duminică cu două meciuri, la Mioveni şi Timişoara, urmând ca ultima partidă a rundei să fie cea dintre U Cluj şi Dunărea Călăraşi, programată marţi după amiază