Pentru prima oară după şapte etape la rând, Turris-Oltul nu mai este lider solitar în Liga 2 Casa Pariurilor. Gruparea din Turnu Măgurele a fost egalată la puncte şi la golaveraj de un CS Mioveni care nu a cunoscut încă gustul eşecului în actuala ediţie de campionat, departajarea între cele două fiind făcută la numărul mai mare de goluri marcate, 23 pentru Turris, faţă de 21 pentru Mioveni.

Anghelina, eurogol de trei puncte

Însă Mioveniul a fost lider pentru câteva ore, după ce a învins pe Sportul Snagov, golul victoriei fiind reuşit în penultimul minut al timpului regulamentar. Hergheligiu a deschis scorul după aproape o oră de joc, dar ilfovenii au speculat o eroare a defensivei adverse şi au egalat cu mai puţin de un sfert de oră înainte de final, prin căpitanul Adrian Stoica.

Speranţele Snagovului de a obţine cel de-al treilea punct din acest sezon s-au năruit după o lovitură liberă de la 28 de metri, executată în vinclu de către Anghelina, în minutul 89.

Turris-Oltul a pierdut primele puncte pe teren propriu

Argeşenii au trebuit să aştepte până după ultimul meci al zilei pentru a afla dacă vor încheia runda pe primul loc, în funcţie de rezultatul derby-ului dintre Turris-Oltul şi AFC UTA Arad, ocupantele locurilor 1 şi 3.

Cei trei Rus de pe teren au fost implicaţi în prima reuşită a partidei, atunci când Andrei a centrat înalt, Ionuţ a ieşit pe sub minge, iar Ciprian a marcat cu capul din trei metri, în poarta goală. Din păcate pentru oaspeţi, Andrei şi-a lăsat echipa în inferioritate după zece minute, când l-a faultat pe Florin Radu aflat într-o situaţie clară de a înscrie.

Scorul final a fost stabilit de Negruţ, care a fost mai rapid decât portarul advers la o centrare a lui Juncănaru lângă prima bară

Ionuţ Badea a debutat cu stângul, Lincar cu victorie

Doi antrenori au debutat în această rundă la noile lor echipe, cu rezultate diametral opuse. Revenirea lui Ionuţ Badea în eşalonul secund nu a fost una cu noroc, după ce echipa pe care o pregăteşte a pierdut la limită la Drobeta Turnu-Severin. Viitorul Pandurii a deschis scorul prin Bădăuţă încă din minutul 4. După reluarea, argeşenii au egalat prin Blejdea, dar Vlad Rusu şi-a readus echipa în avantaj, marcând golul victoriei.

CLASAMENTUL DUPĂ MECIURILE DIN ETAPA 12

Erik Lincar a avut parte de un debut fericit la Chiajna, acolo unde noua sa echipă a avut nevoie de un singur gol pentru a câştiga duelul cu Dunărea Călăraşi. Marocanul Bari a înscris cu nouă minute înainte de final, la capătul unui contraatac rapid.

Meciurile echipelor din Timişoara s-au terminat la egalitate, Ripensia reuşind un 0-0 la Târgu Jiu, în timp ce ASU Poli a făcut 1-1 cu Metaloglobus. Victorii la limită au obţinut CSM Reşiţa, 2-1 cu SCM Gloria Buzău, respectiv AFK Csikszereda, 1-0 în Colentina.

Rapid a câştigat derby-ul cu Petrolul, U Cluj a capotat la Constanţa

În celelalte două meciuri ale etapei, gazdele au obţinut victorii la limită. La malul mării, Viorel Lică şi Alexandru Pop au reuşit câte o dublă pentru echipele lor, însă marinarii au mai punctat  o dată şi prin Alexandru Ionuţ Stoica, impunându-se la final cu 3-2 în faţa celor de la U Cluj. După acest eşec, gruparea ardeleană a ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie în campionat, ultimul succes fiind acel 4-0 de pomină cu Petrolul.

Pentru că am amintit de gruparea din Ploieşti, aceasta a trebuit să se recunoască învinsă în derby-ul cu Rapid, bucureştenii înscriind singurul gol al meciului de miercuri prin fundaşul Bogdan Manole. Derby-ul dintre cele două echipe a adunat aproximativ 8000 de spectatori în tribune, cele două galerii oferind un adevărat spectacol pe parcursul meciului.