Începută vineri, cu două victorii ale gazdelor, etapa cu numărul 3 a continuat sâmbătă cu alte cinci partide, în care partea leului a revenit oaspeţilor. Cu excepţia meciului de la Brăila, dintre Dacia Unirea şi UTA, terminat la egalitate, scor 0-0, celelalte patru partide au fost câştigate de oaspeţi, cel mai dramatic fiind derby-ul de la Timişoara.

Cu 8 români U22 folosiţi, ACS Poli a câştigat în prelungiri

Meciul dintre Ripensia şi ACS Poli a avut parte de un final dramatic pentru gazde, care au condus în două rânduri, dar au părăsit terenul învinse. Ungureanu a deschis scorul după doar două minute de joc, stabilind şi scorul primei reprize. Oaspeţii, care au avut în primul 11 nu mai puţin de şapte jucători născuţi după 1 ianuarie 1997, incluzându-l aici şi pe ghanezul Opoku, au egalat la şase minute după reluare prin Bîrnoi.

După o oră de joc, Ripensia a preluat din nou conducerea, prin golgheterul Dumiter, ajuns la al treilea meci consecutiv cu gol marcat. Căpitan în premieră pentru ACS Poli, Drăghici a restabilit egalitatea în minutul 77, iar lovitura de graţie a venit în al patrulea minut de prelungire. Atunci, Golda, unul dintre cei doi U22 români intraţi în repriza secundă, a marcat cu un şut sub bară, câştigând pentru echipa sa cele trei puncte puse în joc.

Chindia, punctaj maxim după trei runde

Echipa antrenată de Viorel Moldovan are parte de un start de campionat impresionant, ajungând la a treia victorie consecutivă. Ultima victimă a Chindiei a fost nou-promovata Aerostar, care a fost învinsă pe teren propriu cu 2-0. Cherchez, aflat şi el la al treilea meci consecutiv cu gol marcat, a punctat primul, profitând de o eroare de preluare a lui Sorin Ichim, iar Daniel Florea a închis tabela în prelungiri, cu un şut plasat care a trimis mingea lângă bara din stânga lui Potcoavă.

Târgoviştenii au trecut temporar pe primul loc, pe care îl mai pot pierde până la finalul acestei etape doar dacă Energeticianul va învingepe U Cluj, în derby-ul etapei, programat duminică de la ora 15:00

Daco-Getica şi SSC Farul, opt goluri primite în ultimele două runde

Celelalte două victorii ale oaspeţilor au aparţinut unor echipe din Ilfov, Sportul Snagov şi Academica Clinceni. Primii au trecut cu 3-1 de Daco-Getica, în timp ce Academica s-a impus cu 4-1 în faţa celor de la SSC Farul, într-un meci disputat la Călăraşi.

Ca o coincidenţă nefericită, ambele învinse au primit câte opt goluri în ultimele două runde şi au în clasament doar o singură victorie după trei runde disputate.