Runda cu numărul opt a debutat joi, cu duelul dintre Sportul Snagov şi UTA Arad, câştigat de gazde în al patrulea minut de prelungire, printr-un penalty transformat de veteranul Dănălache. Scorul a fost deschis de ilfoveni, prin fostul jucător al oaspeţilor, Darius Buia (61), egalarea survenind după doar cinci minute, prin Ciprian Rus (66). În urma acestui succes, Sportul Snagov a trecut pe primul loc, detronând temporar pe cei de la Academica, însă un succes al echipei din Clinceni în meciul de sâmbătă cu Luceafărul ar fi readus gruparea pregătită de Ilie Poenaru pe primul loc la final de rundă.

Al şaptelea val a fost cu ghinion pentru Academica

Lider pentru două etape la rând şi fără gol primit în ultimele patru meciuri consecutive, Academica s-a deplasat la ocupanta locului 16, Luceafărul Oradea, echipă cu o singură victorie după şapte etape.

Gazdele au dat lovitura cu cinci minute înainte de final, când debutantul Moihedja a centrat la marginea careului mic, unde Luduşan a ajuns înaintea lui Vâlceanu şi a înscris cu capul peste acesta. Partida de la Sânmartin a consemnat şi revenirea pe foaia de joc, momentan ca rezervă nefolosită, a lui Constantin Roşu, jucător de bază al Luceafărului, absent o lungă perioadă de timp din cauza unei accidentări.

Eşecul suferit de ilfoveni le-a permis celor de la Sportul Snagov să încheie runda pe primul loc, acolo unde au mai fost ultima dată în etapa a cincea.

Pandurii a urcat pe podium, după ce a marcat din nou cinci goluri

Cel puţin până la disputarea ultimului meci al rundei, derby-ul dintre AS FC U Cluj şi FC Petrolul Ploieşti, ultima treaptă a podiumului va fi ocupată de Pandurii Târgu Jiu, care a profitat de eşecurile suferite în această rundă de către reprezentantele judeţului Argeş. Atât Fotbal Club Argeş, cât şi CS Mioveni au pierdut la limită în deplasările lor la Aerostar, respectiv ASU Poli, scorul fiind identic, 1-0 pentru adversari.

În schimb, Pandurii au învins cu 5-2 pe Ripensia Timişoara, reuşind al doilea meci din acest sezon cu cinci goluri marcate pe teren propriu, după un 5-3 cu ASSCS Farul. Gorjenii au deschis scorul prin Tudoran (19), fiind egalaţi cu zece minute înainte de pauză prin Călin Toma (35), însă Nsiah a reuşit o dublă (45+1, 56) şi a dus scorul la 3-1. Moment în care ambele echipe au rămas în zece după dubla eliminare Brînzan – Marius Toma, în urma unei loviri reciproce. Acest eveniment nu a schimbat soarta meciului Blejdea (67) ducând scorul la 4-1, pentru ca în ultimul sfert de oră să se mai consemneze câte un gol de echipă.

Baloteştiul, prima victorie din acest sezon

Un alt eveniment important a avut loc la Baloteşti, acolo unde gazdele au reuşit prima victorie din actuala ediţie de campionat, la primul meci pe teren propriu pentru Florin Nofitovici, cel care a preluat banca tehnică după despărţirea de Emil Ursu, în urmă cu două runde. Juniorul Alexandru Stoica (32) a marcat primul său gol în tricoul Baloteştiului, în timp ce Predescu (65) a închis tabela la 2-0 în duelul cu fosta prim-divizionară ACS Poli Timişoara.

La Petroşani, după două eşecuri consecutive, Energeticianul a revenit pe linia de plutire cu o victorie în faţa celor de la Daco-Getica, scor 2-1, golul victoriei fiind marcat de Vlad Rusu în ultimul minut de joc.

Programul zilei de sâmbătă a fost completat cu egalul dintre Metaloglobus şi Dacia Unirea Brăila, scor 2-2, în urma căruia gruparea brăileană a rămas singura fără victorie în acest sezon şi a trecut pe ultimul loc în clasament.

Etapa va continua duminică, de la ora 11:00, când se vor duela Chindia şi ASSCS Farul, epilogul urmând a se disputa şapte ore mai târziu, pe Cluj Arena, între U şi FC Petrolul.