Etapa de Paşte a eşalonului secund s-a disputat joi şi vineri şi a consemnat distanţarea în clasament a primelor două clasate, care au profitat de eşecul Chindiei la Brăila. Atât Dunărea, cât şi AFC Hermannstadt s-au impus cu 3-0 în deplasare, învinsele fiind echipe din zona fierbinte a clasamentului, Pandurii, respectiv Foresta. Dunărenii au marcat prin Valentin Munteanu şi Valentin Alexandru, ultimul cu o dublă care l-a urcat pe primul loc în clasamentul golgheterilor, în timp ce Crişan, Neagu şi Blănaru au punctat pentru sibieni.

Baloteştiul, trei puncte de aur la Miroslava

Lupta pentru evitarea retrogradării le-a adus în centrul atenţiei pe Ştiinţa Miroslava şi CS Baloteşti, care s-au întâlnit vineri pe terenul primeia. Duelul dintre ocupantelor locurilor 16 (Miroslava) şi 15 (Baloteşti) a fost câştigat la limită de ilfoveni, care au deschis scorul în primul minut al reprizei secunde prin Neagu. Cel mai mare dintre fraţii Herea a dus tabela la 2-0 cu opt minute înainte de final, iar golul lui Izmană a venit mult prea târziu pentru a mai putea schimba ceva în soarta meciului.

Victorie în deplasare a obţinut şi CS Mioveni, care a întrerupt seria de rezultate pozitive ale Luceafărului, unicul gol fiind marcat de fundaşul Burnea, aflat la al doilea meci consecutiv cu gol marcat. Onoarea gazdelor a fost salvată vineri de ASU Poli, care a reuşit să treacă de CS Afumaţi cu 2-1, într-un meci în care timişorenii, din cauza problemelor de efectiv, nu au avut atacanţi de meserie în teren.

Cel mai spectaculos meci al rundei a fost cel de pe "Ciarda Roşie", acolo unde Ripensia a remizat cu Academica, într-un meci cu şase goluri. Golgheterul Barbu a deschis scorul din penalty pentru oaspeţi, dar în ultimele şase minute ale reprizei Ripensia a răsturnat scorul prin Dumiter şi Popa. Imediat de la reluare a venit egalarea, prin Alex Popescu, apoi au mai venit două goluri, la câte zece minute distanţă. Primul a fost Mînecan, urmat de Gliga, iar tabela de marcaj s-a oprit la 3-3.

Iată rezultatele şi marcatorii etapei, golgheterii şi clasamentul general:

ETAPA A XXVIII-A

05.04.2018, ora 17:00

Sportul Snagov – Fotbal Club Argeş 1-2 (0-1)
Bogdan Stancu (50) / Ionuţ Năstăsie (14), Vasile Buhăescu (75)

Dacia Unirea Brăila – Chindia Târgovişte 1-0 (1-0)
Marian Anghelina (16)

06.04.2018, ora 11:00

Ripensia Timişoara – Academica Clinceni 3-3 (2-1)
Andrei Dumiter (39), Adrian Popa (44), Cosmin Mînecan (58) / Bogdan Barbu (19 – pen.), Alexandru Popescu (48), Ciprian Gliga (68)

Luceafărul Oradea – CS Mioveni 0-1 (0-1)
Ionuţ Burnea (45)

Ştiinţa Miroslava – CS Baloteşti 1-2 (0-0)
Alexandru Izmană (90+2) / Marian Neagu (46), Ovidiu Herea (82)

06.04.2018, ora 14:00

Pandurii Târgu Jiu – Dunărea Călăraşi 0-3 (0-2)
Valentin Munteanu (15), Valentin Alexandru (38, 67)

06.04.2018, ora 15:00

ASU Poli Timişoara – CS Afumaţi 2-1 (2-1)
Alin Ignea (2), Vasile Nicolae (15) / Vasile Olariu (42)

06.04.2018, ora 16:00

Foresta Suceava – AFC Hermannstadt 0-3 (0-1) (foto)
Radu Crişan (37), Cosmin Neagu (62), Ştefan Blănaru (82)

ASA 2013 Târgu Mureş – FC Metaloglobus 0-3
Gazdele au fost dezafiliate prin decizia Comitetului Executiv din 28.02.2018

AFC UTA Arad – Olimpia Satu Mare 3-0
Oaspeţii au fost sancţionaţi cu excluderea din competiție prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică

CLASAMENTUL GOLGHETERILOR

19 goluri (8 – pen.):  Valentin Alexandru (Dunărea)
18 goluri (1 – pen.):  Mediop Ndiaye (Ripensia)
16 goluri (2 – pen.):  Bogdan Rusu (AFC Hermannstadt)
16 goluri (4 – pen.):  Vlad Rusu (Luceafărul)
12 goluri (4 – pen.):  Marius Matei (Foresta/Luceafărul)
11 goluri: Cosmin Sîrbu (ASA 2013)
11 goluri (1 – pen.): Deian Sorescu (ASU Poli)
11 goluri (2 – pen.):  Cosmin Năstăsie (CS Mioveni)
10 goluri (1 – pen.): Valentin Ghenovici (Metaloglobus), Deian Sorescu (ASU Poli)
10 goluri (3 – pen.):  Cristian Cherchez (Chindia)
10 goluri (4 – pen.):  Bogdan Barbu (Academica)
9 goluri: Andrei Dumiter (Ripensia), Daniel Florea (Chindia/AFC UTA), Alexandru Marin (Miroslava)
9 goluri (1 – pen.): Ionuţ Năstăsie (Fotbal Club Argeş)
9 goluri (3 – pen.):  Georgian Honciu (Chindia)
9 goluri (5 – pen.): Mugurel Dedu (CS Afumaţi)
8 goluri: Olivier Lusamba (ASU Poli/Olimpia), Liviu Mihai (Chindia), Eugen Nica (Baloteşti)
8 goluri (1 – pen.): Alexandru Pop (Dacia Unirea/Dunărea)
8 goluri (2 – pen.): Marian Constantinescu (Academica), Sorin Frunză (Dacia Unirea)
8 goluri (5 – pen.):  Costel Roşu (Dacia Unirea)
7 goluri: Vasile Buhăescu (Fotbal Club Argeş), Marius Curtuiuş (AFC UTA), Bogdan Dănăricu, Gabriel Dodoi (ambii Pandurii), Ionuţ Rădescu (Mioveni)
7 goluri (4 – pen.): Ciprian Rus (Dunărea/Pandurii)
6 goluri: Alexandru Bădăuţă (Ripensia/ASU Poli), Paul Iacob (Dunărea/ASA 2013), Valentin Munteanu (Dunărea), Adrian Popa (Ripensia)
6 goluri (2 – pen.):  Cătălin Hlistei (AFC UTA)
5 goluri: Răzvan Dâlbea (AFC Hermannstadt), Eduard Florescu (CS Mioveni), Silviu Pană (Dunărea), Wilhem Renquin (Foresta)
5 goluri (1 – pen.):  Cristian Bustea (Sportul Snagov), Claudiu Codoban (Luceafărul), Cristian Neguţ (Chindia), Vasile Pop (Luceafărul/Olimpia), Adrian Ungureanu (Ripensia)
5 goluri (2 – pen.):   Andrei Cerlincă (Foresta)
4 goluri: Ştefan Blănaru,  Cosmin Neagu (ambii Hermannstadt), Olimpiu Bucur (Dacia Unirea), Valentin Buhăcianu (Miroslava), Robert Candrea (ASA 2013), Marian Drăghiceanu, Missi Mezu (ambii Dunărea), Ciprian Gliga (Academica), Andrei Hergheligiu (AFC Hermannstadt/Luceafărul), Alin Ignea, Ionuţ Plămadă, Carol Taub (toţi ASU Poli), Mihai Neicuţescu, Crinel Stoica (ambii Chindia), Andrei Nilă (Fotbal Club Argeş)
4 goluri (1 – pen.):  Roberto Ayza (CS Mioveni), Alexandru Taciuc (Miroslava)
4 goluri (2 – pen.): Robert Băjan (Pandurii/ASA 2013)
3 goluri: Andrei Antohi, Andrei Tînc (Luceafărul), Răzvan Avram, Robert Buduroi, Răzvan Patriche, Vlad Tudorache, Ştefan Vasile (toţi CS Afumaţi), Andrei Banyoi (Dacia Unirea), Petrişor Petrescu, Ionuţ Stoica (ambii Hermannstadt), Andrei Blejdea, Mihai Ion, Alexandru Popescu (toţi Academica), Darius Buia (AFC UTA Arad), Raul Costin, Robert Grecu (ambii Fotbal Club Argeş), Ovidiu Herea, Adrian Hurdubei (ambii Baloteşti), Raul Krausz (ASU Poli), Alexandru Izmană (Miroslava), Sergiu Jurj (Chindia/Olimpia), Baudouin Kanda, Bogdan Manole, Cristian Puşcaş (toţi Dunărea), Rafael Licu (Chindia/ASA 2013), Claudiu Matiş (Ripensia), Mădălin Martin (Fotbal Club Argeş/Metaloglobus), Cosmin Mihai (Baloteşti/Dacia Unirea), Robert Roşoagă (CS Mioveni/Dacia Unirea), Alexandru Stoica (Dunărea/ASA 2013)
3 goluri (1 – pen.): Cornel Predescu (ASU Poli)
3 goluri (2 – pen.): Ovidiu Tăcuţanu (Miroslava)

*Notă: în clasamentul golgheterilor figurează doar jucătorii care au marcat de cel puţin trei ori în acest sezon