Desfăşurată pe parcursul a două zile, runda a 26-a a avut parte de nişte rezultate neaşteptate, duminica fiind una mai puţin fericită pentru echipele din fruntea clasamentului. Ziua de ieri a început cu egalul alb dintre Energeticianul şi CS Mioveni şi a continuat cu surpriza de la Ghermăneşti, acolo unde liderul Sportul Snagov nu a reuşit să treacă de ultima clasată, ACS Poli, tabela rămânând neschimbată după 90 de minute de joc.

Deşi au avut un om în plus din minutul 57, după eliminarea lui Codrea, ilfovenii nu au reuşit să profite de acest avantaj, chiar dacă au avut şi un penalty, ratat de Dănălache pe final de meci. Totuşi, jocul rezultatelor şi punctul obţinut cu ACS Poli le-a permis să îşi păstreze prima poziţie în clasament pentru încă o rundă.

Chindia a evitat dezastrul, după ce a revenit de la 0-2

După două meciuri fără goluri marcate, a urmat unul cu şase reuşite. Primele două au picat în poarta gazdelor, Chindia, care au fost conduse la pauză cu 1-0, prin reuşita lui Raphael Stănescu (13). O surpriză de proporţii a părut că se va contura, după ce, în primul minut al reprizei secunde, Nsiah a mărit avantajul bucureştenilor de la Daco-Getica.

Echipa pregătită de Viorel Moldovan a avut puterea să revină, mai întâi restabilind egalitatea după golurile lui Liviu Mihai şi Daniel Florea. Chindia a mai punctat de două ori, prin Andrei Şerban şi Valentin Alexandru, reuşind să păstreze cele trei puncte puse în joc.

ASU Poli a făcut scor cu Petrolul, U Cluj a remizat alb pe teren propriu

Penultimul meci al zilei a consemnat cea mai drastică înfrângere a celor de la FC Petrolul Ploieşti în 2019. Experimentatul Mera a marcat de două ori, în faze trase la indigo şi ASU Poli a intrat la cabine cu 2-0. În ciuda schimbărilor efectuate, ploieştenii nu au reuşit să mai revină, primind lovitura de graţie pe final de meci, atunci când Octavian Ursu a dus scorul la 3-0, nu înainte de a se distra cu defensiva adversă.

Epilogul rundei a fost meciul de la Cluj-Napoca, acolo unde gazdele au primit vizita celor de la Fotbal Club Argeş, rămaşi fără antrenor principal după demisia de sâmbătă a lui Emil Săndoi. Deşi nu au lipsit fazele de poartă, iar clujenii au jucat mai bine de o repriză cu un om în minus după eliminarea lui Goga, tabela a rămas neschimbată, situaţie în care gruparea argeşeană a rămas în continuare singura fără gol marcat în 2019.