Ziua de duminică a fost una plină de evenimente în eşalonul secund, în cele două partide disputate înscriindu-se de 13 ori, cu multe răsturnări de scor şi evenimente importante.

Primul duel al zilei a fost cel de la Târgu Jiu, acolo unde s-au întâlnit Pandurii şi SSC Farul. Oaspeţii au punctat primii, prin Licu, la jumătatea primei reprize, dar gazdele au egalat după nici zece minute. Mai mult, primul penalty al partidei a fost transformat de Tudoran, la cinci minute după egalare şi Pandurii a preluat conducerea pe tabelă.

Fotescu, debut cu două goluri

Aflat la meciul de debut, proaspăt introdusul Fotescu, în locul ivorianului Diakite care a provocat penalty-ul de 2-1, a restabilit egalitatea la două minute de la intrarea pe teren. Imediat după pauză, Pîrvulescu şi-a adus echipa în avantaj, însă acelaşi Fotescu a egalat după un sfert de oră, cu sprijinul lui Konaté, de care s-a lovit mingea înainte de a intra în poartă.

Pîrvulescu a făcut şi el dubla la jumătatea reprizei secunde şi gazdele au trecut din nou în avantaj. Fotescu a apărut din nou în prim-plan, obţinând un penalty pentru echipa sa, însă Licu a fost cel care şi-a asumat executarea acestuia şi a ratat egalarea.

Constănţenii au mai trecut încă o dată pe lângă egalare, în al doilea minut de prelungire, prin Păun şi apoi au primit lovitura de graţie la ultima fază a meciului. Pîrvulescu a câştigat un duel pe dreapta, a pătruns spre careu, a pasat la Blejdea şi acesta l-a culcat din fentă pe portar şi apoi a lobat mingea în poartă.

Mera, gol şi autogol

La orele serii a avut loc derby-ul alb-violeţilor, ASU Poli primind vizita celor de la Fotbal Club Argeş. Conduse încă din minutul 7, după reuşita golgheterului Buhăescu, gazdele au egalat prin căpitanul Mera (28), însă acelaşi Buhăescu a reuşit dubla şi piteştenii au intrat la cabine în avantaj.

Cu 14 minute înainte de final, ASU Poli a egalat din penalty prin Velici, însă bucuria i-a fost de scurtă durată. Şerban a trimis un balon spre careu, dintr-o lovitură liberă de la 40 de metri, iar Mera a avut ghinionul de a-l trimite cu capul în propria poartă, stabilind scorul final la 3-2 pentru oaspeţi.

Cristian Dulca a plecat de la Energeticianul

Ultima partidă a rundei se va disputa luni, între AS FC U Cluj şi Aerostar Bacău, cu începere de la ora 18:30. Runda a şasea a consemnat şi despărţirea lui Cristian Dulca de ACS Energeticianul, care şi-a reziliat contractul de comun acord cu clubul, la o zi după eşecul suferit pe teren propriu, 0-3 cu FC Petrolul Ploieşti.

Dulca a ajuns pe banca grupării în a doua parte a lunii martie, moment în care aceasta evolua în Liga 3, sub numele de ACS Şirineasa. Fostul selecţioner al naţionalei de tineret a României a reuşit să obţină promovarea în eşalonul secund, competiţie în care a ocupat fotoliul de lider timp de două etape.