Rapid - Chiajna

Eşalonul secund a continuat sâmbătă cu primele meciuri din cadrul etapei a doua, şase fiind programate de la ora 11:00, iar una de la ora 15:30, televizată. Gazdele şi oaspeţii şi-au împărţit victoriile, obţinând câte trei fiecare, în timp ce la Mioveni s-a consemnat remiză în duelul dintre CS şi CSM Reşiţa.

Podium cu nou-promovate

Sezonul a început sub auspicii bune pentru câştigătoarele din sezonul trecut ale celor cinci serii ale eşalonului al treilea, astfel că după rezultatele de ieri, primele patru poziţii ale clasamentului intermediar sunt ocupate de acestea.

Fotoliul de lider le aparţine celor de la Turris-Oltul, care au trecut cu 3-0 de Daco-Getica şi au punctaj maxim, la fel ca şi SCM Gloria Buzău, care a dispus cu 2-1 de Ripensia, tot în deplasare. Ambele echipe au încheiat meciul cu câte o dublă, Tescan (Turris-Oltul) şi Valentin Alexandru (SCM Gloria), însă teleormănenii au preluat temporar şefia datorită golaverajului mai bun.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR AL CELEI DE-A DOUA RUNDE

Podiumul este completat de Fotbal Club Rapid, care a tranşat problema învingătoarei în meciul cu Concordia Chiajna încă din prima repriză. Ilfovenii au fost cei care au deschis scorul, dar o dublă a lui Hlistei şi o reuşită a lui Vlada au stabilit scorul pauzei, dar şi al meciului.

Cu un punct câştigat in-extremis, după un penalty transformat de Vădrariu în al treilea minut de prelungire, CSM Reşiţa împarte locul 3 cu Fotbal Club Rapid, cu o linie de clasament identică. CS Mioveni şi Farul Constanţa 1920, ultima victorioasă cu Dunărea Călăraşi, au tot patru puncte, dar stau mai prost la golaveraj.

Cea de-a cincea promovată, AFK Csikszereda, a bifat primul succes al sezonului, după ce a învins cu 3-0 pe Metaloglobus şi a urcat pe locul 8 pentru moment, în timp ce ASU Poli s-a impus pe terenul celor de la Pandurii Lignitul cu acelaşi scor.

Derby-ul etapei are loc la Ploieşti

Ultimele trei partide ale rundei vor fi televizate, două dintre ele fiind programate duminică, iar a treia luni. Ziua de duminică va fi deschisă de meciul dintre Sportul Snagov şi Campionii FC Argeş, în timp ce, două ore mai târziu, U Cluj va primi vizita celor de la Viitorul Pandurii.

Capul de afiş al rundei va fi meciul de luni seara, dintre FC Petrolul Ploieşti şi AFC UTA Arad, care va aduce faţă în faţă două dintre echipele cu punctaj maxim după prima rundă, ambele cu obiectiv declarat promovarea în Liga 1.

Iată programul şi rezultatele celei de-a doua etape din noul sezon, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

10.08.2019, ora 11:00
FC Farul Constanța 1920 – AFC Dunărea 2005 Călăraşi 1-0 (1-0)