Prima etapă a returului nu a fost una cu multe puncte pentru echipele care au terminat turul în primele cinci poziţii ale clasamentului. Dacă FC Braşov şi Sepsi OSK s-au anihilat reciproc în ultimul meci al zilei de sâmbătă, după 1-1 sub Tâmpa, în schimb liderul Juventus şi fosta ocupantă a locului 3, Olimpia Satu Mare, au revenit acasă fără niciun punct din deplasările efectuate în această rundă.

Vineri, Juventus a suferit cel de-al doilea eşec al sezonului, după 0-1 cu CS Mioveni, la o gravă eroare a defensivei bucureştene. În schimb, Olimpia a pierdut surprinzător pe terenul celor de la Metalul Reşiţa, scor 0-4, greco-germanul Skraparas bifând o triplă, cu ultimele două goluri marcate în minutele de prelungire.

Singura echipă dintre primele cinci clasate la finalului turului care a câştigat sâmbătă a fost UTA Bătrâna Doamnă, prin golul lui Dumitru Copil (foto, principal), înscris în poarta CSM-ului vâlcean dintr-o lovitură liberă. În urma acestei victorii, gruparea arădeană a urcat pe ultimul loc al podiumului, depăşindu-le pe Sepsi şi Olimpia Satu Mare şi a ajuns la două puncte în spatele celor de la FC Braşov.

În celelalte partide ale zilei, Foresta şi Dacia Unirea au apărat onoarea gazdelor, păstrând cele trei puncte puse în joc, în timp ce Luceafărul a câştigat meciul de la Clinceni, cu Academica. Etapa se va încheia cu meciul de la Târgovişte, între Chindia şi ASU Poli, care va fi televizat în direct, duminică, de la ora 11:30.

02.12.2016, ora 18:00

CS Mioveni – Juventus Bucureşti 1-0 (1-0) – VEZI CASETA TEHNICĂ A MECIULUI