Duminică seara, pe stadionul "Dan Păltinişanu", UTA Bătrâna Doamnă s-a impus în faţa rivalei ASU Politehnica Timișoara, cu 3-0, după 2-0 la pauză și își păstrează intacte șansele la promovare în Liga I.

Returul noului ”Derby al Vestului” s-a jucat în fața unui număr record de spectatori pentru această ediție a Ligii 2. Peste zece mii de suporteri plătitori au luat cu asalt arena ”Dan Păltinișanu” pentru duelul dintre ”Băieții în ghete” și alb-roșii. Pozițiile din clasament nu au mai contat în rivalitatea dintre timișoreni și arădeni și spectacolul din tribune a fost la superlativ.

Pe teren, ASU Poli a avut o șansă importantă de a deschide scorul prin Ștefan Blănaru în minutul 22, dar golgeterul alb-violeților a ratat de puțin ținta cu o lovitură de cap. De deschis scorul au făcut-o arădenii care au marcat după jumătate de oră de la start. Marius Curtuiuș a recepționat pe culoar o pasă de la Jorza și l-a învins pe Gakos cu un șut din careu. Timișorenii au acuzat șocul și peste doar trei minute oaspeții au marcat din nou, de această dată prin căpitanul Alin Gligor, care a punctat cu o lovitură de cap în urma unui corner.

În repriza secundă gazdele bănățene au încercat să revină în joc, dar cei care s-au mai bucurat de o reușită au fost tot vecinii din nord. În al doilea minut de prelungire, italianul Gianmarco Piccioni a reluat simplu mingea centrată pe jos de un alt nou intrat, Vîlceanu, și a stabilit scorul final. ASU Politehnica a încheiat jocul în zece oameni, după ce fundașul Carol Taub a văzut al doilea cartonaș galben pentru o lovire a adversarului cu brațul.

În urma acestui succes, UTA Bătrâna Doamnă a revenit pe locul secund, cu 65 de puncte, dar are un meci în plus față de concurenta la promovarea directă, Sepsi Sfântu Gheorghe, grupare care a adunat 64 de puncte în 31 de partide. De partea cealaltă, nou promovata ASU Poli a rămas pe locul 13, cu 37 de puncte în 32 de partide contorizate.

Iată rezultatele integrale ale rundei şi clasamentul după 35 de etape:

19.05.2017, ora 15:30

Chindia Târgovişte – Olimpia Satu Mare 1-0 (1-0)
Daniel Neguţ (25)

20.05.2017, ora 11:00

FC Braşov – FC Academica Clinceni 0-2 (0-1)
Laurenţiu Venţer (2), Costin Gheorghe (58)
Metalul Reşiţa – Luceafărul Oradea 1-3 (1-1)
Robert Buduroi (21) / Constantin Roşu (37), Marius Matei (65), Adrian Balea (90+2)
Dacia Unirea Brăila – CS Afumaţi
1-5 (0-1)
Cosmin Neagu (46) / Valentin Costache (39), Răzvan Avram (65, 76), Marian Vlada (88, 90+1)

20.05.2017, ora 11:30

Foresta Suceava – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-4 (1-2)
Bogdan Rusu (42, 70) / Attila Hadnagy (18), Ionuţ Ursu (45), Issa Thiaw (53 – pen.), Vlad Bujor (90+4)

21.05.2017, ora 19:00

ASU Politehnica Timişoara – UTA Bătrâna Doamnă 0-3 (0-2)
Marius Curtuiuş (30), Alin Gligor (33), Gianmarco Piccioni (90+2)

CSM Râmnicu Vâlcea – Juventus Bucureşti 0-3
Gazdele s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

CS Baloteşti – Unirea Tărlungeni 3-0
Oaspeţii s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur