Doar două etape a reuşit Sportul Snagov să stea în fotoliul de lider, gruparea ilfoveană părăsind această poziţie după meciurile jucate sâmbătă. Echipa pregătită de Laszlo Balint a primit vizita celor de la Ripensia Timişoara, rămaşi fără antrenor principal după despărţirea de Ciprian Urican, petrecută la mijlocul săptămânii, iar timişorenii au fost la un pas de a da lovitura după ce au condus la pauză cu 1-0, prin golul lui Adrian Ungureanu.

Soarele a părut că a ieşit pe strada ilfovenilor la şase minute de la reluare, când a obţinut un penalty, dar Elek a dat cu piciorul egalării, şutând peste transversală. Salvarea a venit în ultimul minut de joc, când Sportul a primit din nou lovitură de la 11 metri, după un fault al lui Marius Toma, iar veteranul Dănălache, revenit în ţară după opt ani, a transformat şi şi-a salvat echipa de la primul eşec din acest sezon

Academica, al patrulea lider

De semieşecul Sportului a profitat vecina de judeţ de la Clinceni, care a trecut de ACS Poli cu 1-0 (foto), prin golul lui Gliga. Cu un punct mai mult în clasament decât Sportul, Academica a devenit a patra echipă care a ocupat fotoliul de lider în cele şase etape disputate până acum şi nu mai poate fi detronată până la finalul rundei. În plus, gruparea condusă de pe margine de Ilie Poenaru a fost singura “gazdă” care a câştigat în această rundă toate punctele puse în joc, în celelalte partide fiind consemnate două egaluri şi patru victorii ale oaspeţilor.

Daco-Getica, primul succes în deplasare

Cea de-a treia reprezentantă a Ilfovului, CS Baloteşti, a trebuit să se mulţumească doar cu un egal, 2-2, în duelul cu o altă codaşă, Dacia Unirea Brăila. Căpitanul Marciuc a deschis scorul, dar oaspeţii au intrat la cabine în avantaj, după golurile lui Lü şi Liviu Gheorghe. Vasile Mihai a fost cel care şi-a salvat echipa de la eşec, cu 13 minute înainte de final, dintr-o lovitură de pedeapsă. După acest rezultat, Baloteştiul rămâne în continuare fără victorie în campionat.

În schimb, Daco-Getica a obţinut primul succes în deplasare, după 3-2 cu Metaloglobus. Conduse din minutul 8, gazdele au întors scorul şi la pauză a fost 2-1. În repriza secundă a venit rândul celor de la Daco-Getica să marcheze de două ori, obţinând toate cele trei puncte puse în joc.

Energeticianul, primul eşec acasă

Pe lista învingătoarelor în deplasare şi-au mai trecut numele atât UTA Arad, cât şi FC Petrolul Ploieşti. Pentru aceasta, arădenii au avut nevoie de un singur gol în deplasarea de la Sânmartin, autor fiind Cristinel Matei.

De partea cealaltă, ploieştenii au dat lovitura pe terenul fostului lider din primele două etape ale sezonului, ACS Energeticianul. Soarta meciului a fost decisă din primele 45 de minute, în care Petrolul a marcat de trei ori, provocându-le gazdelor primul eşec pe teren propriu din actuala ediţie de campionat. În urma acestui rezultat, Energeticianul a coborât pe locul 7 şi a ajuns la al doilea meci consecutiv fără gol marcat.

Duminică se vor mai disputa două meciuri, Pandurii – SSC Farul de la ora 15:00 şi ASU Poli – Fotbal Club Argeş de la ora 18:30, în timp ce luni, pe Cluj Arena, se va disputa ultima partidă a rundei, cea dintre AS FC U Cluj şi Aerostar.