Ziua de miercuri a adus în centrul atenţiei meciurile echipelor implicate în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Energeticianul a deschis ziua cu o victorie în faţa retrogradatei CS Baloteşti, 4-1-ul obţinut pe terenul ilfovenilor urcând gruparea antrenată de Viorel Tănase pe primul loc de deasupra liniei, după un schimb de locuri cu Pandurii.

Cele două echipe se vor duela în meci direct în runda următoare, când Pandurii se va deplasa la Petroşani. Rămasă cu un punct în spatele Energeticianului, gruparea din Târgu Jiu nu îşi permite paşi greşiţi dacă vrea să evite retrogradarea, astfel că nu are altă variantă decât victoria.

Din păcate pentru ei, de eşecul suferit de Pandurii în această rundă nu au putut profita cei de la Aerostar, care i-ar fi egalat la puncte pe gorjeni cu o victorie la Arad. Deşi au condus la pauză prin golul căpitanului Vraciu, băcăuanii au fost egalaţi în repriza secundă prin golul experimentatului Ionuţ Neagu (51), pentru ca Ciprian Rus să îi lase fără puncte (71).

În schimb, Daco-Getica a reuşit să ia un punct din deplasarea la Constanţa, remizând alb cu ASSCS Farul şi s-a distanţat la două puncte de primul loc retrogradabil.

În partea superioară a clasamentului, Sportul Snagov a învins pe ASU Poli cu 2-0 şi aşteaptă rezultatele ultimelor două meciuri ale rundei, în care sunt implicate AS FC U Cluj şi FC Petrolul, echipele clasate pe locurile 3 şi 4. Dacă ambele vor pierde, ilfovenii mai pot păstra şanse teoretice pentru locul de baraj.

În alte două meciuri disputate miercuri, reprezentantele Argeşului au obţinut rezultate diametral opuse. Mioveniul a făcut scor cu ultima clasată, 6-0, în timp ce Fotbal Club Argeş a pierdut la limită cu ocupanta locului 18, ACS Poli.