Primul meci al rundei cu numărul 6 din Liga 2 Casa Pariurilor, ediţia 2018-2019, a consemnat primul eşec din acest sezon al celor de la Chindia Târgovişte. Dâmboviţenii au pierdut, chiar pe propriul stadion, duelul cu CS Mioveni, eroul meciului fiind Valentin Balint (foto), care a transformat două lovituri de la 11 metri.

Prima dintre ele a fost obţinută de căpitanul Ayza, care a fost faultat în careu de Mihaiu, iar Balint a şutat puternic, sus, în stânga. Era minutul 18 şi tabela s-a modificat din nou în minutul 65, atunci când oaspeţii au obţinut un nou penalty, de data aceasta după un fault al lui Aioani asupra lui Năstăsie. Balint a ales de această dată să tragă pe jos şi Aioani a fost învins din nou.

Chindia a ratat un penalty, Mioveni a urcat pe 3

Până la fluierul final s-a mai dictat un penalty, în al treilea minut de prelungire, de data aceasta pentru gazde, dar Florea a tras pe centru, astfel că Sima a putut respinge balonul. În urma acestui succes, Mioveniul a urcat temporar pe locul 3, cu 12 puncte ca şi ocupanta locului secund, Academica Clinceni, dar cu un golaveraj mai slab.

Etapa va continua pe durata a trei zile, de sâmbătă până luni. Cinci partide se vor disputa sâmbătă de la ora 11:00, în timp ce derby-ul Energeticianul – FC Petrolul Ploieşti va avea loc patru ore mai târziu.

Duminică se vor disputa două meciuri, de la ora 15:00, respectiv ora 19:30, în timp ce epilogul va avea loc luni, de la ora 18:30, pe Cluj Arena, acolo unde se vor întâni două dintre echipele care au promovat în această vară, AS FC U Cluj şi Aerostar.