Ultima etapă a ediţiei 2018-2019 a competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor a debutat vineri, când s-au disputat trei partide, din care oaspeţii s-au ales cu un singur punct, în urma egalului obţinut de Ripensia pe terenul celor de la ASSCS Farul. Timişorenii au fost conduşi la pauză, după ce gazdele au deschis scorul din penalty, prin Celestino (38), dar experimentatul Mansour Gueye a restabilit egalitatea cu patru minute înainte de finalul meciului.

Aerostarul, la al treilea meci cu minim şapte goluri marcate acasă

Meciul de la Bacău a adus faţă în faţă două echipe care din sezonul viitor vor evolua în Liga 3, Aerostar şi CS Baloteşti. Gazdele şi-au luat la revedere de la suporteri cu un recital în faţa ilfovenilor, în care au marcat de şapte ori în poarta lui Iordan, scor 7-2. A fost al treilea meci din acest sezon în care băcăuanii au înscris de cel puţin şapte ori pe stadionul propriu, după un 9-1 cu Metaloglobus şi un 9-0 cu Dacia Unirea Brăila.

Însă omul meciului a fost Buhăcianu (foto), care a stabilit un nou record al sezonului, cu cele cinci reuşite de vineri. El a depăşit vechiul record de goluri marcate de un singur jucător în acelaşi meci, pe care l-a împărţit cu Goga de la U Cluj, cei doi reuşind câte patru goluri fiecare, în meciuri cu Dacia Unirea Brăila.

Cu cele cinci goluri de vineri, Buhăcianu a devenit noul golgheter al campionatului având 25 de reuşite, cu trei mai multe decât Gavra (AS FC U Cluj), însă acesta mai are de disputat un meci, cel cu Pandurii, programat sâmbătă la ora 17:00

Ultimul meci al zilei de vineri a fost cel de la Mioveni, în care gazdele au învins cu 3-0 pe AFC UTA Arad, toate golurile fiind marcate în prima repriză. Măzărache a deschis scorul, pentru ca Hergheligiu să puncteze de două ori până la pauză. Meciul de pe stadionul Orăşenesc a fost ultimul pentru arbitrul Bogdan Anghelinei, care s-a retras din activitate la 38 de ani.

Etapa va continua sâmbătă, când se vor disputa restul de şapte meciuri, epilogul avându-le în prim-plan pe primele patru clasate, ale căror întâlniri sunt programate de la aceeaşi oră, 17:00.

U Cluj sau FC Petrolul, reprezentanta Liga 2 la  baraj

Dacă promovatele direct în primul eşalon au fost stabilite matematic din etapa precedentă, acestea fiind Chindia şi Academica, în schimb pentru locul care va duce la baraj au mai rămas în cursă două echipe, U Cluj şi Petrolul.

Ambele vor evolua pe teren propriu, clujenii cu Pandurii şi prahovenii cu Academica, gruparea ardeleană având în acest moment un avantaj de două puncte în clasament. Petroliştii pot ajunge la baraj doar cu victorie, dar cu condiţia ca U Cluj să obţină cel mult o remiză.

În ceea ce priveşte retrogradarea, decizia FIFA de a suspenda sancţionarea echipei Pandurii va avea ca efect retrogradarea celor de la ACS Energeticianul.