Fotbal Club Argeş Facebook

2019 a început cum nu se poate mai bine pentru echipa antrenată de Viorel Moldovan, Chindia bifând vineri seara al doilea succes consecutiv din acest an. Gruparea dâmboviţeană a trebuit să aştepte până la final de meci pentru a intra în posesia celor trei puncte puse în joc, singurul gol al partidei fiind reuşit de fundaşul central Leca. Acesta a marcat cu două minute înainte de finalul celor 90 de minute regulamentare, debutând cu gol pentru noua sa echipă.

Argeşenii au ratat un penalty şi au jucat o repriză în 10

Soarta meciului ar fi putut fi alta, dar gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri primită în finalul primei reprize. Golgheterul Buhăescu a executat pe lângă bara din stânga lui Aioani, care a plonjat în direcţia opusă, iar echipele au intrat la vestiare la egalitate, scor 0-0.

După nici un minut de la revenirea la cabine, argeşenii au rămas cu un om în minus, după ce Andrei Panait a primit al doilea galben. Oaspeţii au dat lovitura prin golul lui Leca, fundaşul Chindiei înscriind cu o lovitură de cap care a trimis balonul în plasa porţii apărate de Octavian Popescu.

În urma acestui succes, gruparea de sub Turnul Chindiei a urcat temporar pe primul loc pentru a doua oară în acest an, aşa cum a făcut-o şi etapa trecută, după victoria cu Aerostar Bacău.