A patra rundă a eşalonului secund a fost una cu ghinion pentru majoritatea echipelor care au avut punctaj maxim înaintea fluierului de start al rundei. Prima a fost AFC Hermannstadt, care a remizat în deplasare, pe terenul celor de la Metaloglobus, după ce a fost condusă la pauză. A urmat U Cluj, care a suferit primul eşec din acest sezon pe terenul celor de la Poli Iaşi, moldovenii obţinând cu acest prilej primele puncte din actuala ediţie de campionat, după dubla lui Francisc Cristea. Unirea Slobozia şi CSA Steaua s-au anihilat reciproc în derby-ul de pe terenul ialomiţenilor, scorul de 1-1 fiind stabilit încă din prima repriză.

CLASAMENTUL GENERAL DUPĂ PATRU ETAPE

În schimb, Concordia Chiajna a rămas singura supravieţuitoare a valului patru, după ce a trecut la scor de neprezentare de AFK Csikszereda, chiar pe terenul acesteia. Ilfovenii au 12 puncte după această etapă şi sunt lideri solitari în Liga 2, în timp ce gazdele de luni au bifat al patrulea meci consecutiv fără gol marcat şi sunt la cota zero în dreptul punctelor obţinute până acum.

În această etapă ar mai fi de remarcat şi primul hat-trick al sezonului, reuşit de Alexandru Mihai Pop de la Unirea Dej, nou-promovata obţinând cu acest prilej primul succes în acest sezon.