Obligată să învingă pentru a urca pe podium, „U” a început slab duelul cu ASU Poli. Timişorenii au fost mai periculoşi în primele 20 de minute, iar clujenii au fost norocoşi atunci când mingea trimisă de Plămadă din foarfecă a lovit bara.

Între ocaziile bănăţenilor, Gavra a trecut şi el pe lângă gol la un şut respins de Morariu, dar la pauză s-a intrat cu 0-0, după o primă repriză în care jucătorii lui Bogdan Lobonţ le-au rămas datori fanilor.

Egalarea a venit destul de repede, după ce Marinescu a transformat un penalty în minutul 12. Tabela a rămas neschimbată până la pauză, însă la reluare ploieştenii au intr

Totul s-a uitat, însă, la 10 minute după pauză, atunci când Taub a profitat de o neglijenţă în defensiva timişoreană şi l-a ajutat pe Axente să înscrie unul dintre cele mai uşoare goluri ale carierei. Reuşita „studenţilor” clujeni a liniştit meciul, iar trupa lui Lobonţ a controlat fără prea mari probleme restul partidei.

Timişorenii au fost prea puţin periculoşi pentru a-i da emoţii lui Dur-Bozoancă, doar în minutul 90 portarul clujenilor având ceva de lucru, ba chiar Goga putea să majoreze avantajul clujenilor.

S-a terminat 1-0 pentru „U” Cluj, care a urcat pe locul trei în clasament, cu un punct peste Petrolul Ploieşti şi la două în spatele liderului Sportul Snagov.