Ziua de vineri 13 a fost una cu noroc pentru noul antrenor al Ripensiei Timişoara, Ciprian Urican. La primul său meci pe banca nou-promovatei, acesta a reuşit să obţină primul succes în deplasare în 2018, după ce a plecat cu toate cele trei puncte puse în joc pe stadionul din Mioveni. Timişorenii au deschis scorul în minutul 6, prin Bădăuţă, iar o jumătate de oră mai târziu şi-au mărit avantajul prin Ungureanu. Golul de onoare al gazdelor a fost reuşit de internaţionalul de juniori Rareş Lazăr, la 17 minute de la reluare.

Liderul, neînvins de aproape opt luni

În celălalt meci al zilei, Dunărea şi-a respectat statutul de favorită şi a învins cu 2-0 pe ASU Poli. Valentin Munteanu a deschis scorul în minutul 33, iar Valentin Alexandru a închis tabela în minutul 44. Călărăşenii au ajuns la aproape opt luni de invincibilitate, ultimul eşec fiind consemnat în etapa a treia.

Meciul de la Călăraşi a consemnat o premieră inedită, după debutul lui Alex Gaşpar la oaspeţi. Mijlocaşul este primul jucător născut în 2003 care a evoluat în primele două eşaloane, fiind născut pe 6 ianuarie. Debutul de ieri nu a doborât recordul de vârstă al sezonului, care îi aparţine în continuare lui Alexandru Dohotariu de la Foresta, care a intrat pe teren la 15 ani, 1 lună şi 23 de zile, acesta fiind mai mic cu 44 de zile decât Gaşpar la momentul disputării meciului în care a evoluat.

Iată rezultatele de până acum şi clasamentul intermediar:

ETAPA A XXIX-A

13.04.2018, ora 17:00

Dunărea Călăraşi – ASU Politehnica Timișoara 2-0 (2-0)
Valentin Alexandru (33), Valentin Munteanu (44)

13.04.2018, ora 18:00

CS Mioveni – Ripensia Timișoara 1-2 (0-2)
Rareş Lazăr (62) / Cătălin Bădăuţă (6), Adrian Ungureanu (36)

Olimpia 2010 Satu Mare – Pandurii Târgu Jiu 0-3
Gazdele au fost sancţionaţi cu excluderea din competiție prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică

Academica Clinceni – ASA 2013 Târgu Mureş 3-0