Pe frf.ro veți descoperi după fiecare etapă din Liga 2 o statistică celor mai interesante şapte cifre ale rundei respective.

Ediţia 2017-2018 a eşalonului secund este cea de-a doua din istoria competiţiei în formatul cu o singură serie. În noul sezon participă 20 de echipe, în 2017 urmând a se disputa şi primele două etape ale returului.

Iată cele mai interesante şapte cifre ale celei de-a şasea runde:

6 etape au fost necesare pentru ca toate echipele participante să obţină cel puţin un punct în acest sezon. Ultima "redută" a căzut la Suceava, acolo unde Foresta (foto) a reuşit un egal cu Metaloglobus, scor 1-1 şi a ajuns la cota 1 în dreptul punctelor

2 echipe au reuşit să obţină în această rundă prima lor victorie din acest sezon. Este vorba de Luceafărul Oradea, care a învins pe Chindia cu 2-1 şi de CS Afumaţi, care a trecut de Olimpia cu 2-0, chiar la Satu Mare

3 egaluri a bifat până acum AFC UTA Arad, fiind liderul campionatului la acest capitol. Mai mult, toate rezultatele de egalitate au fost consemnate pe teren propriu, acolo unde arădenii nu au pierdut niciun meci, dar nici nu au învins pe cineva

200 de minute au rezistat fără gol primit în deplasare bucureştenii de la Metaloglobus, care au rămas şi după această etapă cu cea mai bună defensivă în meciurile de "afară", cu un singur gol primit. Paradoxal, deşi este neînvinsă în deplasare, echipa pregătită de Bogdan Vintilă nu a câştigat măcar un singur meci din cele trei disputate pe teren propriu

4 meciuri consecutive cu gol marcat are Valentin Alexandru în tricoul Dunării, atacantul grupării călărăşene înscriind de trei ori de la punctul cu var. El ocupă locul secund în clasamentul marcatorilor din penalty, având cu un gol mai puţin decât Costel Roşu de la Dacia Unirea Brăila

9 ani şi 4 luni au trecut de la ultimul meci oficial de campionat în care Gigel Coman a evoluat pentru o echipă din primele două eşaloane. Revenit pe teren în tricoul celor de la Metaloglobus, veteranul de aproape 39 de ani nu a mai evoluat în primele două eşaloane din 2 mai 2008, atunci când a jucat pentru U Cluj, în Liga I, contra celor de la Politehnica Iaşi, într-un meci pierdut de echipa sa cu 3-0

486 de minute a durat "seceta" celor de la CS Afumaţi, care au marcat primul lor gol din acest sezon de abia în minutul 36 al acestei etape. Autorul lui a fost golgeterul din sezonul trecut al ilfovenilor, Marian Vlada, care a înscris dintr-un penalty