Pe frf.ro veți descoperi după fiecare etapă din Liga 2 o statistică celor mai interesante şapte cifre ale rundei respective.

Ediţia 2016-2017 a eşalonului secund a consemnat schimbarea sistemului competiţional, prin trecerea de la formatul cu două serii la cel cu una singură şi renunţarea la faza de play-off şi play-out. Sezonul s-a reluat în 2017 cu etapa a 22-a, a treia din returul campionatului.

Iată cele mai interesante şapte cifre ale rundei a 27-a:

5 luni şi 25 de zile au trecut de la ultima partidă în care UTA Bătrâna Doamnă (foto) nu a marcat într-un meci jucat pe teren propriu. Evenimentul s-a petrecut în partida cu Juventus Bucureşti, câştigată de oaspeţi cu 1-0

22 de etape au trecut de când o rundă din actuala ediţie de campionat s-a încheiat cu două egaluri nule. În etapa a cincea, UTA Bătrâna Doamnă remiza cu CS Mioveni, iar Unirea Tărlungeni cu FC Braşov

2 sunt echipele care au câştigat toate meciurile jucate în 2017. Este vorba de Chindia Târgovişte şi Juventus Bucureşti, ambele cu câte cinci victorii în acest an

318 zile au trecut de când CS Baloteşti l-a schimbat ultima dată portarul titular la pauză. Şi atunci, în meciul cu Bucovina Pojorâta, din 18 mai 2016, Corneliu Fulga a fost titular, fiind schimbat tot cu rezerva Alexandru Iordan

45 de puncte ar fi avut FC Braşov, dacă meciurile din actuala ediţie de campionat ar fi avut doar o repriză. Braşovenii ar fi fost lideri în acest clasament inedit, urmaţi de Juventus cu 42 de puncte şi Chindia cu 38

7 goluri au primit în deplasare cei de la Juventus în acest sezon, având cea mai bună defensivă a echipelor vizitatoare. Pe locul secund se află CS Mioveni, cu 11 goluri primite "afară" şi Sepsi, cu 13

27 de săptămâni au trecut de când Foresta nu a mai primit gol pe teren propriu, excluzând meciul anulat cu Şoimii Pâncota. Pe 24 septembrie, sucevenii învingeau cu 4-0 pe Dacia Unirea Brăila, iar de atunci au mai bifat un 14-0 anulat după abandonul pâncotanilor