Pe frf.ro veți descoperi după fiecare etapă din Liga 2 o statistică celor mai interesante şapte cifre ale rundei respective.

Ediţia 2016-2017 a eşalonului secund a consemnat schimbarea sistemului competiţional, prin trecerea de la formatul cu două serii la cel cu una singură şi renunţarea la faza de play-off şi play-out. Competiţia a debutat cu 20 de echipe la start, în 2016 urmând a se disputa şi două runde din returul campionatului.

Iată cele mai interesante şapte cifre ale rundei a 9-a:

2 echipe, care au acumulat puncte în acest sezon, nu au niciun egal după nouă etape. Chindia are şapte victorii şi două eşecuri, în timp ce Metalul are două victorii şi şapte înfrângeri. Tot fără egal sunt Berceniul şi Pâncota, însă ambele au pierdut toate partidele jucate până acum

35 de jucători a folosit în acest sezon Metalul Reşiţa, fiind lider la numărul de fotbalişti care au apărut cel puţin o dată într-un meci din acest campionat

1 echipă continuă să fie invincibilă în deplasare, FC Braşov, care are două victorii şi trei egaluri şi golaveraj 9-6. Totuşi, lider în clasamentul meciurilor jucate în deplasare este Chindia, cu 12 puncte în cinci partide

7 jucători sub 21 de ani a folosit Dacia Unirea Brăila (foto) în partida cu Foresta Suceava, stabilind un nou record al clubului în acest sezon. Cei şapte au fost portarul Gârlea şi jucătorii de câmp G. Niţă, D. Oprea, Muscă, M. Iordache, P. Ioan şi Roşoagă, ultimii trei intraţi după pauză

6 jucători au marcat de câte patru ori într-un meci, însă Florin Costea este primul dintre ei care înscrie în poarta altei echipe decât Şoimii Pâncota, în speţă Metalul Reşiţa

302 zile au trecut de când Chindia a pierdut ultima dată un meci pe teren propriu. S-a întâmplat pe 28 noiembrie anul trecut, atunci când dâmboviţenii erau învinşi de către CSM Râmnicu Vâlcea, tot cu 2-0, ca şi duminica trecută, cu CS Mioveni

664 de minute fără gol primit a fost recordul lui Relu Stoian (Juventus). Ultimul gol primit de internaţionalul de tineret, înaintea celui din această etapă, a fost consemnat în minutul 37 al partidei cu FC Braşov, contând pentru runda a doua a sezonului