CS Mioveni a primit marți seara vizita celor de la Chindia Târgoviște, formația de pe locul trei al clasamentului, poziţie ce duce către barajul de promovare în prima ligă. Cu moralul ridicat după victoria de la Pitești, cu FC Argeș, galben-verzii porneau în lupta pentru cele trei puncte cu entuziasm, însă, rezultatul final a fost echitabil pentru ambele formații, scor 2-2.

Mioveniul a deschis scorul destul de repede, Cosmin Năstăsie reușind să marcheze în minutul 5, dar Liviu Mihai a restabilit egalitatea în minutul 16, dintr-o lovitură liberă. Din minutul 41, dâmbovițenii au rămas în 10 oameni, după ce Neguț a văzut al doilea galben, după un fault asupra lui Roberto Ayza. Gazdele au intrat la vestiare cu speranța unei noi victorii, după ce au pentru a doua oară în avantaj, în urma golului superb marcat de Rareș Lazăr în minutul 45.

La şase minute de la reluare, Florea a obţinut un penalty, pe care l-a şi transformat, restabilind egalitatea. Spre finele meciului, Mioveniul a dominat lupta în teren, însă, în ciuda mai multor atacuri periculoase și a unei ocazii incredibile la ultima fază a meciului, scorul a rămas neschimbat.

Iată rezultatele etapei, clasamentul golgheterilor şi clasamentul general:

05.05.2018, ora 11:00

Pandurii Târgu Jiu – Ştiinţa Miroslava 1-0 (0-0)
Drilon Cenaj (73)

CS Baloteşti – Dacia Unirea Brăila 2-1 (1-0)
Lucian Ion (30), Eugen Nica (68) / Tudor Ţăranu (65)

AFC UTA Arad – Foresta Suceava 8-1 (4-0)
David Popa (1, 44, 89), Darius Buia (26, 42, 74), Cătălin Hlistei (47), Marius Curtuiuş (49) / Oleg Lupuşor (86)

05.05.2018, ora 12:00

Dunărea Călăraşi – Ripensia Timişoara 3-1 (0-1)
Valentin Munteanu (47), Alin Dobrosavlevici (54), Silviu Pană (83) / Marius Toma (30)

05.05.2018, ora 13:00

AFC Hermannstadt – Fotbal Club Argeş 1-0 (0-0)
Radu Crişan (70)

05.05.2018, ora 17:00

ASU Poli Timişoara – Sportul Snagov 1-0 (1-0)
Deian Sorescu (45+2)

06.05.2018, ora 11:00

Academica Clinceni – Metaloglobus Bucureşti 4-1 (2-1)
Costin Gheorghe (24), Bogdan Barbu (27 – pen.), Vlad Mihalcea (73), Andrei Răuţă (82) / Valentin Ghenovici (10)

08.05.2018, ora 19:30

CS Mioveni – Chindia Târgovişte 2-2 (2-1)
Cosmin Năstăsie (5), Rareş Lazăr (45) / Liviu Mihai (16), Daniel Florea (51 – pen.)

CS Afumaţi – ASA 2013 Târgu Mureş 3-0
Oaspeţii au fost dezafiliaţi prin decizia Comitetului Executiv din 28.02.2018

Olimpia 2010 Satu Mare – Luceafărul Oradea 0-3
Gazdele au fost sancţionate cu excluderea din competiție prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică

CLASAMENTUL GOLGHETERILOR

22 goluri (9 – pen.):  Valentin Alexandru (Dunărea)
19 goluri (5 – pen.):  Vlad Rusu (Luceafărul)
18 goluri (1 – pen.):  Mediop Ndiaye (Ripensia)
18 goluri (2 – pen.):  Bogdan Rusu (AFC Hermannstadt)
14 goluri (6 – pen.):  Marius Matei (Foresta/Luceafărul)
13 goluri (2 – pen.):  Cosmin Năstăsie (CS Mioveni)
13 goluri (4 – pen.):  Cristian Cherchez (Chindia)
12 goluri (1 – pen.): Deian Sorescu (ASU Poli), Daniel Florea (Chindia/AFC UTA)
12 goluri (3 – pen.): Ionuţ Năstăsie (Fotbal Club Argeş)
11 goluri: Eugen Nica (Baloteşti), Cosmin Sîrbu (ASA 2013)
11 goluri (1 – pen.): Valentin Ghenovici (Metaloglobus)
11 goluri (5 – pen.):  Bogdan Barbu (Academica)
10 goluri:  Andrei Dumiter (Ripensia)
9 goluri: Alexandru Marin (Miroslava), Liviu Mihai (Chindia), Valentin Munteanu (Dunărea)
9 goluri (1 – pen.): Vasile Buhăescu (Fotbal Club Argeş), Alexandru Pop (Dacia Unirea/Dunărea)
9 goluri (3 – pen.):  Georgian Honciu (Chindia)
9 goluri (5 – pen.): Mugurel Dedu (CS Afumaţi)
8 goluri: Marius Curtuiuş (AFC UTA), Olivier Lusamba (ASU Poli/Olimpia)
8 goluri (2 – pen.): Marian Constantinescu (Academica), Sorin Frunză (Dacia Unirea), Cătălin Hlistei (AFC UTA)
8 goluri (5 – pen.):  Costel Roşu (Dacia Unirea)
7 goluri: Alexandru Bădăuţă (Ripensia/ASU Poli), Ştefan Blănaru (Hermannstadt), Darius Buia (AFC UTA), Bogdan Dănăricu, Gabriel Dodoi (ambii Pandurii), Ionuţ Rădescu (Mioveni)
7 goluri (4 – pen.): Ciprian Rus (Dunărea/Pandurii)
6 goluri: Andrei Banyoi (Dacia Unirea), Claudiu Borţoneanu (Sportul Snagov), Paul Iacob (Dunărea/ASA 2013), Andrei Nilă (Fotbal Club Argeş), Silviu Pană (Dunărea), Adrian Popa (Ripensia)
6 goluri (1 – pen.): Cristian Bustea (Sportul Snagov), Cristian Neguţ (Chindia), Adrian Ungureanu (Ripensia)
5 goluri: Valentin Buhăcianu (Miroslava), Raul Costin (Fotbal Club Argeş), Răzvan Dâlbea, Petrişor Petrescu (ambii AFC Hermannstadt), Eduard Florescu (CS Mioveni), Cosmin Mihai (Baloteşti/Dacia Unirea),  Wilhem Renquin (Foresta)
5 goluri (1 – pen.): Claudiu Codoban (Luceafărul), Vasile Pop (Luceafărul/Olimpia)
5 goluri (2 – pen.): Andrei Cerlincă (Foresta)
5 goluri (3 – pen.): Robert Băjan (Pandurii/ASA 2013)
4 goluri: Olimpiu Bucur (Dacia Unirea), David Popa (AFC UTA Arad), Robert Candrea (ASA 2013), Marian Drăghiceanu, Baudouin Kanda, Missi Mezu, Cristian Puşcaş (toţi Dunărea), Ciprian Gliga (Academica), Ovidiu Herea (Baloteşti), Andrei Hergheligiu (AFC Hermannstadt/Luceafărul), Alin Ignea, Ionuţ Plămadă, Carol Taub (toţi ASU Poli), Cosmin Neagu, Ionuţ Stoica (ambii Hermannstadt), Mihai Neicuţescu, Crinel Stoica (ambii Chindia), Răzvan Patriche, Ştefan Vasile, Alin Zaharia (toţi CS Afumaţi), Tiberiu Petriş (Academica/ASA 2013), Alexandru Stoica (Dunărea/ASA 2013)
4 goluri (1 – pen.):  Roberto Ayza (CS Mioveni), Alexandru Taciuc (Miroslava)
3 goluri: Andrei Antohi, Andrei Tînc (ambii Luceafărul), Răzvan Avram, Robert Buduroi, Vasile Olariu, Vlad Tudorache (toţi CS Afumaţi), Radu Crişan (Hermannstadt), Marius Dima, Gabriel Niţă (ambii Dacia Unirea), Andrei Blejdea, Costin Gheorghe, Mihai Ion, Vlad Mihalcea, Alexandru Popescu (toţi Academica), Robert Grecu (Fotbal Club Argeş), Lucian Ion, Marian Neagu, Adrian Hurdubei (toţi Baloteşti), Raul Krausz (ASU Poli), Alexandru Izmană (Miroslava), Sergiu Jurj (Chindia/Olimpia), Bogdan Manole (Dunărea), Rafael Licu (Chindia/ASA 2013), Alin Manea (Dacia Unirea/Sportul Snagov), Claudiu Matiş (Ripensia), Mădălin Martin (Fotbal Club Argeş/Metaloglobus),  Robert Roşoagă (CS Mioveni/Dacia Unirea), Adrian Şut (Pandurii)
3 goluri (1 – pen.): Claudiu Herea (Baloteşti), Cornel Predescu (ASU Poli)
3 goluri (2 – pen.): Ovidiu Tăcuţanu (Miroslava)

*Notă: în clasamentul golgheterilor figurează doar jucătorii care au marcat de cel puţin trei ori în acest sezon