Ultimul meci al etapei cu numărul opt s-a disputat pe Cluj Arena, acolo unde gazdele au primit vizita unei alte echipe care a promovat în această vară, FC Petrolul Ploieşti. Clujenii au abordat acest meci având în palmaresul acestui sezon un parcurs perfect în meciurile de acasă, cu o victorie la Târgu Mureş, acolo unde au jucat primul meci şi alte trei la rând pe stadionul clujean.

De partea cealaltă, FC Petrolul a venit după o serie de trei victorii consecutive fără gol primit, învinse fiind Energeticianul, Chindia şi ASU Poli. Din păcate pentru aceştia, şirul rezultatelor pozitive a fost întrerupt duminică, după ce U Cluj s-a impus cu 3-2, emoţiile apărând de abia în prelungiri.

Goga, dublă după 8 ani şi jumătate

Doar 13 minute le-au trebuit gazdelor pentru a deschide scorul, Ursu profitând de o eroare de apreciere a lui Tordai, care a ratat contactul cu un balon aruncat în adâncime de către Goga. Acelaşi Goga avea să devină vioara întâi după pauză, când a reuşit o dublă în două minute (49, 51). La ambele faze, câte un contraatac pe bandă s-a terminat cu o centrare în faţa porţii, de unde căpitanul clujenilor a îndeplinit o formalitate.

Ca o curiozitate, dubla sa a fost prima reuşită într-un meci din primele două eşaloane după 8 ani şi jumătate. Precedenta performanţă de acest gen a fost consemnată pe 22 martie 2010, când FC Timişoara a învins cu 3-1 pe Astra, două dintre golurile timişorenilor fiind semnate de Goga.

Final în zece şi cu două goluri primite în prelungiri

Eliminarea lui Doru Dumitrescu le-a dat aripi ploieştenilor, dar aceştia nu au reuşit să marcheze până în primul minut al prelungirilor, când Nini Popescu a prins un şut de excepţie de la mare distanţă, care l-a surprins pe Dur-Bozoancă.

Clujenii au început să aibă emoţii după ce Claudiu Herea a marcat trei minute mai târziu, dar a fost doar un foc de paie, iar tabela s-a oprit la 3-2.

Chindia i-a stricat redebutul lui Grigoraş

Revenirea lui Petre Grigoraş pe banca celor de la ASSCS Farul a fost una greu de uitat pentru acesta. În penultimul meci al etapei, echipa sa a suferit cel mai drastic eşec al sezonului, fiind învinsă de Chindia cu un categoric 5-1.

La nici 18 ani, Andrei Şerban a deschis scorul după şase minute, la primul său meci în acest sezon, însă Diakité a restabilit egalitatea după alte 13 minute. Dudea (27) a stabilit scorul primei reprize, pentru ca apoi să vină rândul lui Cherchez să înscrie, mai întâi din penalty (51) şi apoi din acţiune (58). Tabela s-a oprit la 5-1, după ce noul intrat Neguţ (89) a şutat sub transversală.