Penultimul meci al etapei cu numărul 36 le-a adus faţă în faţă pe FC Petrolul Ploieşti şi ACS Poli Timişoara, două echipe aflate la polii opuşi ai clasamentului. Dacă oaspeţii sunt deja retrogradaţi în Liga 3, gazdele încă mai speră să prindă locul de baraj pentru promovarea în primul eşalon al fotbalului românesc.

Aflaţi la două puncte în spatele celor de la U Cluj la fluierul de start al lui Bogdan Dumitrache, ploieştenii au reuşit să obţină cu greu victoria în meciul disputat luni seara pe “Ilie Oană”. După o primă repriză albă, gazdele au continuat asediul la poarta lui Dinu Moldovan şi au reuşit să înscrie singurul gol al partidei prin Arnăutu, la jumătatea reprizei secunde.

Cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar, timişorenii au fost la un pas de a da lovitura prin căpitanul Paramatti, care a şutat periculos din nouă metri, dar Cezar Lungu a fost la post.

Cu acest succes, Petrolul a urcat pentru moment pe locul 3, dar ei pot pierde această poziţie dacă U Cluj obține cel puțin un rezultat de egalitate în meciul cu Sportul Snagov, programat marți seara pe Cluj Arena, cu începere de la ora 20:30.

De rezultatul acestui meci depinde și promovarea matematică a primelor două clasate, Chindia și Academica, care va deveni realitate în cazul în care U Cluj nu va câștiga meciul cu Sportul Snagov.