Cea de-a noua etapă a fost cu ghinion pentru liderul eşalonului secund, care a fost învins pentru prima dată în acest sezon, deşi a condus cu 1-0 prin golul reuşit de Negruţ, la primul şut pe poartă. La pauză, scorul a fost egal, după ce Buhăescu a transformat un penalty acordat pentru un henţ în careu.

Acelaşi jucător a reuşit dubla, cu un gol tot de la punctul cu var, dar liderul a revenit cu trei minute înainte de final, prin reuşita golgheterului Silviu Pană. Fluierul de final a consemnat victoria gazdelor, după ce Motroc a înscris în minutul 90, reluând cu capul un balon respins de portarul advers.

Buhăcianu, primul poker al sezonului

Deşi învinsă, Turris-Oltul şi-a păstrat primul loc în clasament, având trei puncte în plus faţă de principalele urmăritoare, AFC UTA Arad şi SCM Gloria Buzău, cu menţiunea că arădenii mai un meci restant.

Gruparea antrenată de Laszlo Balint a făcut spectacol în duelul cu Daco-Getica, pe care a învins-o cu 6-0, vedeta meciului fiind Buhăcianu, autor a patru goluri. Atacantul arădenilor i-a egalat ca număr de goluri pe Ovidiu Herea şi Valentin Alexandru, toţi cu câte opt reuşite, dar este singurul dintre toţi trei care nu a marcat de la punctul de var.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR DUPĂ PRIMUL MECI AL ETAPEI A NOUA

Buzoienii au obţinut toate punctele puse în joc în meciul cu ilfovenii de la Concordia Chiajna, după un final încins. Batin a deschis scorul înainte de pauză, iar gazdele au egalat cu patru minute înainte de final. Cu un om în minus după ce portarul Greab a fost eliminat la faza golului primit, Concordia a fost învinsă dintr-un penalty transformat în minutul opt de prelungire de către Valentin Alexandru.

ASU Poli a marcat din nou după şase etape

CSM Reşiţa şi Dunărea Călăraşi au valorificat avantajul terenului propriu, învingând pe Farul Constanţa 1920 (2-1), respectiv Pandurii Lignitul, în timp ce ASU Poli a obţinut singura victorie din deplasare a zilei de sâmbătă.

Timişorenii au întrerupt o serie de şase meciuri consecutive de campionat fără gol marcat. Reuşita lui Manea a dezlănţuit echipa de pe Bega, care a condus cu 2-0 la pauză şi a terminat partida cu patru reuşite în poarta lui Moga, gazdele de la Viitorul Pandurii reuşind golul de onoare.

Duminică se mai dispută două meciuri, Ripensia – Sportul Snagov şi Metaloglobus – Fotbal Club Rapid, în timp ce duelul dintre Petrolul şi CS Mioveni, singura echipă neînvinsă în acest campionat, va închide etapa marţi.

Iată rezultatele şi programul celei de-a noua etape din noul sezon, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

27.09.2019, ora 18:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – AS FC Universitatea Cluj 1-1 (0-0)
Szilárd Magyari (66) / Artur Crăciun (76)

28.09.2019, ora 11:00
Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița – FC Farul Constanța 1920 2-1 (1-1)
Daniel Ene (18), Dragoş Săulescu (77) / Alexandru Iulian Stoica (45 – pen.)

ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – ACS ASU Politehnica Timișoara 1-4 (0-2)
François Yabré (58) / Alin Manea (14), Adrian Ungureanu (45+1), Marvin Schieb (75), Mircea Axente (89 – pen.)

SCM Gloria Buzău – CS Concordia Chiajna 2-1 (0-1)
Remus Chipirliu (86), Valentin Alexandru (90+8 – pen.) / Paul Batin (42)

AFC UTA Arad – ASC Daco-Getica Bucureşti 6-0 (2-0)
Ciprian Rus (13), Valentin Buhăcianu (43, 68, 76, 85), Octavian Ursu (84)

AFC Dunărea 2005 Călăraşi – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu 4-0 (3-0)
Bogdan Rusu (21), Bogdan Şandru (39), Ariel López (45), Georgian Honciu (85)

28.09.2019, ora 12:00
ACS Campionii Fotbal Club Argeş – AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele 3-2 (1-1) (foto)
Vasile Buhăescu (17 – pen., 64 – pen.), Vlad Motroc (90) / Sergiu Negruţ (7), Silviu Pană (87)

29.09.2019, ora 11:00