Sâmbătă, 9 iunie, a avut loc primul meci din cadrul barajului de menținere/retrogradare-promovare în Liga I, disputat între prim-divizionara FC Voluntari şi Chindia Târgovişte, echipă care a terminat pe locul 3 în ediţia 2017-2018 din Liga 2 Casa Pariurilor.

Partida s-a disputat pe stadionul "Anghel Iordănescu" din Voluntari, iar gazdele s-au impus cu 1-0 prin golul marcat de Ionuţ Balaur în minutul 79. O incursiune pe stânga a veteranului Costin Lazăr s-a terminat cu o pasă în marginea careului de 16 metri, iar fundaşul ilfovenilor a şutat cu exteriorul, spectaculos, direct în vinclul porţii apărate de Aioani.

Meciul retur se va disputa miercuri, 13 iunie, pe stadionul "Eugen Popescu" din Târgovişte, cu începere de la ora 17:30. În cazul în care, după 90 de minute de joc, gazdele se vor impune cu acelaşi scor cu care au pierdut în tur, meciul va continua cu două reprize de prelungiri. Dacă scorul de la finalul celor 90 de minute va rămâne neschimbat şi după prelungiri, atunci se va trece la executarea de lovituri de departajare.

Iată echipele folosite sâmbătă:

FC Voluntari: 1. Mincă – 4. Leasă, 14. Horj, 28. I. Balaur, 32. Bucurică – 5. Răuţă, 15. C. Lazăr (cpt.) – 11. Căpăţînă, 10. Fl. Cernat, 7. Ivanovici – 90. Ad. Bălan.
Au mai jucat: 97. D. Benzar, 19. Ad. Voicu, 8. D. Novac. Rezerve nefolosite: 22. Dr. Balauru – 20 L. Marinescu, 17. Sânmărtean, 96. Pîrcălabu
Antrenor: Adrian Mutu

Chindia: 25. Aioani – 2. Martac, 45. Ciobotariu, 5. Vătavu, 80. Dumitraşcu – 20. Cr. Neguţ, 18. Rogoveanu, 17. Pencea, 16. Cr. Stoica – 13. Cherchez (cpt.), 11. D. Florea
Au mai jucat: 9. Nisipeanu, 15. C. Dinu, 14. Neicuţescu. Rezerve nefolosite: 12. Meilă – 19. Acasandrei, 10. L. Mihai, 8. Jurj
Antrenor: Nicolae Croitoru