”Băieții în ghete” au obținut duminică prima victorie în noul derby al Vestului. ASU Politehnica Timișoara a învins-o pe UTA Arad cu 2-1 la capătul unui meci cu de toate. Dănuț Bilia a marcat golul victoriei gazdelor după ce, imediat după pauză, ambele combatante rămăseseră în inferioritate numerică.

La fel ca în sezonul trecut, duelul vestic dintre formația susținută de suporterii de pe Bega și gruparea fanion a Aradului a atras un număr impresionant de spectatori pentru nivelul eşalonului secund. Circa 8.000 de fani au avut parte de un joc spectaculos și tensionat pe arena ”Dan Păltinișanu”, în care nici execuțiile actorilor principali nu au dezamăgit.

După nici trei minute de joc, ASU Poli a preluat conducerea, la o fază la care Motreanu l-a găsit în careu pe Cornel Predescu, iar experimentatul mijlocaș al timișorenilor a reluat printr-o execuție pe spate cu care l-a învins pe Grahovac. Amfitrionii nu s-au bucurat mult de reușita lor, pentru că peste șapte minute Bujamin Asani a profitat de o respingere greșită a alb-violeților și a egalat în urma unui șut bine plasat din afara careului. Golul macedoneanului a stabilit și scorul la pauză, cele două echipe intrând la egalitate, scor 1-1.

La patru minute de la reluare spritele s-au aprins și în teren. Căpitanul timișorenilor, Ioan Mera, l-a faultat pe Marius Curtuiuș, iar cei doi jucători s-au bruscat reciproc, fiind eliminaţi de centralul Adrian Illyeş. În minutul 62 s-a decis soarta partidei, de data aceasta cu Predescu în rol de servant pentru Dănuț Bilia, care a marcat cu o lovitură de cap din careul mic. În ciuda atacurilor la poarta lui Dur-Bozoancă tabela a rămas neschimbată, iar ASU Politehnica a învins-o în premieră pe UTA, după ce în ediția trecută arădenii au obținut patru puncte în cele două derby-uri.

În urma acestui rezultat alb-roșii au rămas în ”zona roșie” a clasamentului, cu doar 12 puncte adunate, în timp ce bănățenii au urcat pe poziția a şasea, cu 19 puncte după 12 etape.

Așa cum era de așteptat, gazdele au gustat din plin succesul. ”Vreau să dedic victoria suporterilor, care au fost alături de noi mereu, în toate cele 12 etape, la fiecare joc. Vreau să mulțumesc familiei mele. E greu să stăm despărțiți, ei la București, eu aici. Vreau să mulțumesc jucătorilor, mă bucur din suflet pentru ei, s-au sacrificat, au dat dovadă de determinare. Pentru mine sunt cei mai buni, le-am spus în vestiar… A fost ceva extraordinar, făcând o paranteză, e ca un derby Rapid – Steaua sau Rapid – Dinamo, când jucam pentru Rapid în vremurile bune. A fost weekend-ul derby-urilor. Un meci cu o încărcătură aparte. Fotbalul e făcut pentru suporteri. Mă bucur că băieții au reușit să facă astăzi acest meci”, a declarat Bogdan Andone, tehnicianul lui ASU Politehnica.

”Un rezultat de egalitate era mai echitabil. Am avut ambele echipe ocazii. Nu am gestionat bine acea fază fixă. După gol am atacat, dar nu am fost lucizi. Am jucat cu doi apărători. Dar ne-a lipsit și un vârf, Curtuiuș. Nu ne-au surprins, din păcate am greșit ce știam că ei fac bine. Am pierdut o minge, am încercat să ieșim cu mingi scurte și au obținut o lovitură liberă din care au și înscris. Probabil acolo s-a făcut diferența (…) Atmosfera a fost foarte frumoasă, mai ales cea făcut de fanii timișoreni, până la urmă cei arădeni au toate motivele să fie supărați. Îmi pare rău că nu am obținut un rezultat bun ca să se întoarcă mulțumiți acasă… Cu siguranță nimeni nu se aștepta să fim în această situație, depinde doar de noi dacă vom reuși să ieșim din acest impas”, a spus Cristian Todea, antrenorul principal al lui UTA Arad.