Runda a zecea a eşalonului secund a debutat joi, cu duelul dintre ASA 2013 Târgu Mureş şi Academica Clinceni, ocupantele locurilor 5 şi 6 la acel moment. Soarta meciului a fost decisă de la punctul cu var, fiecare dintre cele două echipe punctând din penalty, astfel că scorul final a fost 1-1.

Oaspeţii au marcat primii, în minutul 31, prin căpitanul Marian Constantinescu (foto), ajuns la a şasea reuşită în acest sezon. Gazdele au evitat înfrângerea în al treilea minut al prelungirilor, atunci când s-a dictat penalty la o intervenţie a lui Niga, iar Băjan a transformat lovitura cu un şut în dreapta portarului.

În urma acestui rezultat, cele două echipe au rămas la egalitate de puncte, despărţite de golaveraj, gazdele revenind pe podium, cel puţin până la terminarea celorlalte meciuri ale rundei, programate a se disputa sâmbătă.