A cincea etapă dinaintea finalului de campionat al Ligii 2 a debutat vineri cu derby-urile din Colentina şi de la Braşov. Liderul a fost condus la pauză de Chindia cu 1-0, dar a punctat de două ori în repriza secundă şi a pus o piedică serioasă gândurilor de promovare ale grupării dâmboviţene. Chindia se află acum la opt puncte de locul care duce la baraj, ocupat de UTA Bătrâna Doamnă, care va juca mâine în epilogul etapei şi la 10 puncte de locul secund, pe care se află momentan Sepsi OSK. În celălalt meci al zilei, FC Braşov şi CS Mioveni au remizat alb, pierzând şi ele un tempo în cursa pentru promovarea în primul eşalon.

Astăzi, CS Afumaţi a realizat scorul rundei, până acum, după un 6-0 cu Foresta, meci de la care puteţi vedea o galerie foto, ataşată acestui articol. Olariu a deschis scorul în minutul 4, golgeterul Vlada a mărit diferenţa după cinci minute, din penalty, iar până la pauză ilfovenii au mai marcat de încă trei ori, prin Costache, acelaşi Vlada şi Ştefan Vasile. Cea de-a şasea reuşită a partidei a venit în ultimul minut, prin rezerva Alexandru Mitu.

O victorie la scor a reuşit şi Luceafărul Oradea, 4-1 cu Dacia Unirea Brăila, în timp ce Dunărea Călăraşi a învins cu 2-1 pe CS Baloteşti.

Iată rezultatele de până acum şi clasamentul la zi:

12.05.2017, ora 18:00

Juventus Bucureşti – Chindia Târgovişte 2-1 (0-1)
FC Braşov – CS Mioveni
0-0

13.05.2017, ora 11:00

Dunărea Călăraşi – CS Baloteşti 2-1 (2-0)
CS Afumaţi – Foresta Suceava 6-0 (5-0)
Luceafărul Oradea – Dacia Unirea Brăila
4-1 (1-0)

14.05.2017, ora 11:30

FC Academica Clinceni – UTA Bătrâna Doamnă

Unirea Tărlungeni – ASU Politehnica Timişoara 0-3
Gazdele s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – CSM Râmnicu Vâlcea 3-0
Oaspeţii s-au retras din campionat după etapa a 21-a şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur